30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mali’de Bir Köy Güneşe Geçiyor

Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri olan Mali, fosil yakıt ithalatına büyük ölçüde bağımlıdır. Ülke bundan dolayı fiyat dalgalanmalarına ve güvenilmez arzlara maruz kalmaktadır. Sonuç olarak, ülkenin çoğunlukla kırsal kesimdeki 18 milyonluk nüfusunun yaklaşık dörtte üçü elektrik erişimi gibi temel enerji ihtiyacından yoksundur.

2000’li yıllarında başlarında Mali hükümeti ve yerel sivil toplum kuruluşları için öncelikli bir konu haline geldikten sonra, 1995’te yüzde 1 olan kırsal kesimdeki elektrifikasyon oranı 2015’te yüzde 17’ye yükseldi.

Bu sıçrama başlangıçta dizel motorlu tesislere bağımlıydı, ancak fosil yakıtlara olan bağımlılık kısa zamanda pahalı yakıt ithalatı ve artan hava kirliliği açısından sınırlarını gösterdi.

Bu faktörler Mali-Folkecenter Nyetaa gibi yerel STK’ları şebekeden uzakta bulunan köylerin elektrifikasyonu için güneş tabanlı hibrit sistemleri denemeye yöneltti.

Mali-Folkecenter Nyetaa, Bamako’dan kilometrelerce uzakta bulunan 6 bin nüfuslu bir köy olan Zantiebougou’ya dizel jeneratör tarafından yedeklenen 55 kilowatt (kW) güneş fotovoltaik (PV) sistemi kullanarak elektrik üretti.

Köylülere sağlanan ekonomik faydalar hemen gerçekleşti. Tarifeler dizel sadece sistemlere kıyasla üçte bir oranında düşüş gösterdi.

IRENA’nın son verileri, yenilenebilir kaynakların, fosil tabanlı enerji kaynaklarından daha düşük maliyetlerle daha fazla elektrik sağladığını göstermiştir. Ek olarak, Afrika’daki Solar PV ile ilgili bir raporda, kıtadaki tek başına güneş PV mini ızgaralarının 200 kilowatt’tan daha büyük sistemler için watt başına 1,90 dolar gibi düşük bir maliyete sahip olduğunu ortaya koydu.

Yerel bir içecek satıcısı olan Samaké Rahama Diarrassouba, “Zantiebougou’nun elektrifikasyonu öncesinde, günde bir litre gazyağı tüketen gazyağı ile çalışan bir buzdolabım vardı. Günlük 4,60 dolarlık bir gelir için 1,30 ABD doları maliyetim oluyordu. Köyümün elektrifikasyonu, sattığım ürünlerin yelpazesini genişletmemi sağlayan başka bir buzdolabı almamı sağladı. Bugün normal günlerde 7,30 ABD doları, pazar günlerinde ise 27,40 ABD dolarına kadar satış yapıyorum.” diye konuştu.

Zantiebougou’nun merkezinde aynı zamanda küçük bir kantin işleten Diarrassouba, şöyle devam etti:

“Kantinin sadece bir el feneri ile aydınlatılmasından dolayı, akşam karanlığından sonra çalışamıyordum. Bugün, bugün akşam 10.00’a kadar çalışıyorum. Tesisler iyi aydınlatılıyor ve özellikle cumartesi ve pazar günlerinde çok sayıda müşteri çekiyo. Kazandığım ekstra para, sosyal etkinliklere katkıda bulunmamı, çocuklarımın okula gitmesini ve kocam için lezzetli yemekler hazırlamamı sağlıyor.”

Mali hükümeti yenilenebilir enerji dağıtımını artırmanın yollarını araştırıyor. Enerji ve Su Bakanlığı ve Mali Yenilenebilir Enerji Ajansı (AER-Mali), şu anda, IRENA’nın yardımı ile ülkenin önemli yenilenebilir enerji potansiyeline yatırım yapmak için gerekli temel eylemleri belirlemeyi hedefleyen bir Yenilenebilirlik Hazırlık Değerlendirmesi’ni (RRA) yürütüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.