30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Malatya Büyükşehir Belediyesi Su Depolarında Enerji Tasarrufu Hamlesi

Malatya Enerji Kaynaklarını daha etkin kullanabilmek için Enerji tasarrufu Hamlesini Başlattı.
Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü depolarda enerji verimliliğini arttırmak için depoları besleyen kaynaklardaki pompaları yeniliyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü depolarda enerji verimliliğini arttırmak için depoları besleyen kaynaklardaki pompaları yeniliyor.

MASKİ Genel Müdürlüğü vatandaşlara temiz içme suyu ulaştırmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Mevcutta var olan bin 248 adet deponun temizlenmesi, otomatik klorlama sistemi, izolasyonu ve bakım onarım işlemlerini yaparak içmesuyunun sağlıklı bir şekilde musluklara ulaşmasını sağlıyor. Pompa değişimleriyle yapılan enerji tasarrufu ile ilgili bilgi veren Genel Müdür Doç. Dr. Özgür Özdemir, depoların bakım onarım işlemlerinin sağlık açısından önemine dikkat çekti. Bu nedenle depoların temizlenmesi ve klorlanması gibi işlemleri yaptıklarını belirten Özdemir, “Bunun yanı sıra depolarımızı besleyen sondajlar, kesonlar ve terfi merkezlerinde bulunan pompalardaki verimlilik çalışmaları sonucu depolardaki kullanım ömrünü tamamlamış pompaları paslanmaz çelik pompalarla değiştiriyoruz. Böylece vatandaşlarımızın temiz ve kaliteli su içmesini sağlıyoruz. Ekiplerimizin gerçekleştirdiği hummalı çalışmalar sonucunda 3 yıl içinde 863 adet pompa arızasına, 2 bin 833 adet elektrik arızasına ve bin 138 adet mekanik arızaya müdahale edildi. Enerji verimliliği çalışması için 93 adet depomuzun paslanmaz çelik pompalarla yeniledik. Depolarımızı besleyen kaynaklarımızdaki pompalarda yapmış olduğumuz verimlilik çalışmalarıyla 2017 yılında 609 bin 120 TL enerji tasarrufu elde ettik. Pompa yenileme çalışmalarımızın sonunda son 3 yıldır tasarruf ettiğimiz enerji miktarını 505 kWh olarak tespit ettik. Depolarımızı besleyen kaynaklarımızdaki pompa yenileme çalışmalarımız ile enerji tasarrufu sağlıyoruz. Vatandaşlarımızın temiz suya kavuşması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Malatya merkez ve ilçelerinde özveriyle çalışmalar gerçekleştiren ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.