30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Malatya Büyükşehir Belediyesi 60 Bin Metrekare Alanda Güneş Enerji Santrali Kurdu

Güneş Enerji Santralleri hem enerji sağlarken hemde Belediyelerin Yeni Kazanç Kapılarından biri haline geliyor. MALATYA’da Büyükşehir Belediyesi, Çöpgaz Elektrik Üretim Tesisi ve Çevre Entegre Tesisinden sonra Şehir Mezarlığı yanında 60 bin metrekarelik alanda Güneş Enerji Santrali kurdu.

Malatya’da 60 bin metrekare alanda Fen İşleri Dairesi Başkanlığı kontrolünde inşaatı bitirilen ve 13 binden fazla panelden meydana gelen Güneş Enerji Santralinde üretilen elektrik enerjisi, imzalanan sözleşme beraberinde elektrik dağıtım şirketine satılıyor. Kurulumu tamamlanıp hizmete giren Güneş Enerji Santralinden yıllık 5 milyon 250 bin kilovat elektrik enerjisi üretimi hedefleniyor. Bu doğrultuda 3 milyon lira civarında gelir beklentisi bulunuyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Güneş enerji Santralinden sağlanan enerji, senelik takribi 5 bin konutun tüm enerji ihtiyacını karşılayacak miktarda.

Ayrıca Yaka mahallesinde 20 bin metrekarelik alanda bulunan 1 megavat kurulu güce sahip Güneş Enerji Santrali kurulması için de çalışmalar devam ediyor.  Malatya Büyükşehir Belediyesi Yine Trambüs Bakım İstasyonu çatısına da 3 bin metrekarelik bir Güneş enerjisi santrali kurmuştu. hurriyet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.