30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Malatya Belediyesi Çöpten Elektrik Üreterek Yıllık 3 Milyon Gelir Sağladı

Malatya Belediyesi Çöpleri Atmak yerine değerlendirerek Çöpten Yıllık 3 Milyon Gelir sağladı. Malatya Büyükşehir Belediyesi faaliyete geçirdiği güneş enerjisi ve çöpten enerji üretme projeleri ile yıllık 3 milyonu bulan gelire imza attı.

Kendi enerjisini kendi üreten belediyelerden birisi olmak için önemli enerji yatırımlarına imza atan MalatyaBüyükşehir Belediyesi, bu yatırımlarının karşılığını almaya başladı. Büyükşehir Belediyesi, kurduğu tesiste şehirden toplanan çöpün işlenmesi suretiyle 2 bin 200 megavatlık bir enerji üretimine ulaştı. MalatyaBüyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 60 dönümlük atıl bir alan üzerinde kurdukları enerji santralleriyle şuanda 3 megavatlık bir üretim yapıldığını, hedeflerinin 20 megavat olduğunu söyledi.
“Yıllık 3 milyon civarında belediyemize artı bir gelir”

Enerji projeleri sayesinde Büyükşehir Belediyesi’nin ciddi bir gelir kaynağına kavuştuğunu belirten Başkan Çakır, “Belediyemize alternatif gelir kaynakları üretme konusunda çalışmalarımız var. Bunlardan en önemlisi HES çalışmamız. 4 megavat üzerinde bir kaynak üretim çalışmamız var. Bununla ilgili de içme suyundaki kot farkından kaynaklanan bir düşüş var. Oradan 4 megavatlık bir üretim yapacağız, bunun proje çalışması devam ediyor. Şuan hayata geçmiş olan bizim GES (Güneş Enerji Santrali) projemiz var. Bunun 3 megavatı şuanda faaliyete geçti, hizmet üretmeye başladı. 60 dönümlük bir alan üzerinde kurduk bunu. Yani yıllık olarak bakıldığı zaman, bizim zaten biliyorsunuz 10 yıllık bir anlaşmamız yapıldı. Yıllık 3 milyon civarında belediyemize artı bir gelir elde etmiş olacağız” dedi.

“Çöpten ürettiğimiz enerji 2 bin 200 megavatlık bir enerji”

Çakır, çöpten 2 bin 200 megavatlık bir enerji ürettiklerini de kaydederek, “Tamamen atıl bir bölgede GES enerjimizi kurmuş olduk. 1 megavatın da şuanda projesi hazırlandı. Büyük ihtimalle önümüzdeki yıl içerisinde 1 megavatı daha buna ekleyeceğiz. Belediye olarak diğer bir projemiz olan çöpten ürettiğimiz enerji 2 bin 200 megavatlık bir enerji. Devamında da gelecek yaklaşık 10 megavatlık bir üretimimiz daha olacak. Yani toplamda baktığımız zaman hedefimiz 20 megavatlık bir enerji üretimini yakalamak. Belediyemiz için gerçekten çok ciddi manada bir gelire kavuşmuş olacağız. Dediğim gibi şuan bir kısmı hizmete geçti, bir kısmının da yatırım ve proje aşaması devam ediyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.