30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Malatya B.B., Yenilenebilir Enerji Projeleri İle Gündemde!

MALATYA (Enerji Portalı) – Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan: GES ve HES tesislerimiz faaliyete geçtiğinde belediyemiz elektrik satan bir kurum ve kuruluş hüviyetine bürünecektir.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan beraberinde MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş ile birlikte inşaatı bitme aşamasına gelen Atıksu Arıtma Tesisi 1 megavatlık Güneş Enerjisi Santrali (GES) alanında incelemelerde bulundu.

MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş Atıksu Arıtma Tesisi ve çalışmaları devam eden GES hakkında bilgiler verdi. Karataş, Atıksu Arıtma Tesisinden yılda ortalama 40 milyon metreküp atıksu arıtıldığını söyledi.

Karataş, “Arıtma çalışmalar nedeniyle yıllık ortalama 8 milyon kilovattan fazla elektrik tüketiyoruz. Bu giderlerimizi asgariye indirmek adına aldığımız bir hibe kapsamında 1 megavat gücündeki elektrik santrali için geçtiğimiz yıl sonu itibariyle çalışmalara başlanmıştı. Ve şu anda bitirme aşamasına getirdik” dedi.

Bayramdan sonra da inşallah açılışını yapıyoruz.”

14.05.2020..............Atıksu Arıtma Tesisine Ges Projesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıl Kasım ayı içinde başladıkları çalışmalarda sona geldiklerini belirtti. Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

GES projesini kısa süre içerisinde bitme aşamasına getiren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Arıtma Tesisleri bir toplum için, bir şehir için çok önemlidir. Malatya Atıksu arıtma Tesisi de Malatya için hakikaten önemli bir tesistir. Tabi bu tür yatırımların işletme maliyeti de belediyelere çok büyük bir yük getirmektedir. Bu anlamda bizler bu yükü belediyenin sırtından azaltılması; Arıtma Tesisinin elektrik ihtiyacını kendi gayretlerimiz ve temin ettiğimiz hibelerle karşılama noktasında yoğun bir çalışma içerisine girdik.

Bu çerçevede, ilk etapta 1 megavat gücünde elektrik üretecek santralin kurulum çalışmaları başlatıldı. 15 güne kadar üretime başlıyoruz ve Bayramdan sonra da inşallah açılışını yapıyoruz. Bu tesisin hemen yanında da yine 5 megavatlık yeni bir GES’in kurulum çalışmalarına da başladık. Bakınız geçtiğimiz yıl Kasım ayında geldik burada yer teslimi yaptık. Ve Mayıs Ayı sonu itibariyle de açılışını yapıyoruz. Gerek Kuyuönü HES Tesisi olsun ki onunda Ağustos ayı sonu itibariyle üretime başlıyor.

Gerek şu anda incelemede bulunduğumuz 1 Megavatlık GES olsun ve gerekse hemen yanı başında kurulumu başlayan 5 megavatlik GES sayesinde Belediyemizin ve şirketlerimizin elektrik giderlerinin kendi imkân ve gayretlerimizle üretilmesi noktasında yoğun bir çaba içerisinde olduk. Bunların hepsi faaliyete geçtiğinde Malatya Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları elektrik alan değil, elektrik satan bir kurum ve kuruluş hüviyetine bürünecektir.

Sadece buradaki 1 megavat ve artı 5 megavatlik GES’lerin ötesinde ayrı bir çalışma başlattık; özellikle arıtılan suyun baraja deşarjı sırasında oradaki yükseklik kot miktarını, akışkanlık hızı ve basıncı temin ettiğimiz takdirde bir bu kadar enerjiyi de orada üretmeyi düşünüyoruz. Böylece Atıksu Arıtma Tesisinin enerji ihtiyacı karşılandığı gibi diğer birimlerin de elektrik ihtiyacının da sadece burada yaptığımız çalışmalarla gerçekleştirileceğini ifade etmek istiyorum.”

Bu tesisimiz de hibe yoluyla gerçekleştirilen bir tesistir!

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan mevcut yatırımların yanı sıra diğer yerlerde de yurt dışı hibe kaynaklarının temin edilerek, başka GES santrallerinin kurulması için ilgili ekiplerin yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, şunları ekledi:

“İlgili arkadaşlarımız bu tesisleri gerçekleştirdikleri zaman da biz gerçekleştirildi diyeceğiz. Bugün de buradaki 1 megavatlık tesisimizin Mayıs sonu itibariyle hizmete girmesi nedeniyle Hayırlı olsun demek için geldik. Buradaki son çalışmaları da yerinde gördük, değerlendirdik, şu anda da arkadaşlarımız burada çevre düzenleme çalışması yapıyorlar. Ve Bayramdan sonra da açılışını gerçekleştireceğimizi hemşerilerime ifade etmek istiyorum.

Malatya’nın emin ellerde olduğunu ve emin adımlarla mazisine layık istikbale gittiğini herkesin bilmesini ve bu konuda müsterih olmasını da burada ifade etmek istiyorum. Bu çalışmaları yürüten MASKİ Genel Müdürlüğümüze ve ekibine ve yönetim anlamında Genel Sekreterliğimiz ve diğer birimlerimizin bu konudaki yapmış oldukları katkılardan dolayı, ayrıca burada çalışan işçilerimizin emeklerine teşekkür ediyorum.

Bu tesisimiz de hibe yoluyla gerçekleştirilen bir tesistir. Ve Belediyemiz bütçesinden çok cüzi bir para çıkarılarak yapılmış ve hizmete hazır hale getirilmiş bir tesistir, Allah hayırlı uğurlu etsin.”

Kuyuönü HES projesi ile 10 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak…

14.05.2020.............Kuyuönü Hes Projesi

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, çalışmaların devam ettiği Kuyuönü Hidroelektrik Santralinde (HES) incelemelerde bulunarak, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a inceleme gezisi sırasında Genel Sekreter Cemal Noğay, MOTAŞ Genel Müdürü Cemal Erkoç ile ilgili firma yetkilileri eşlik etti.

Kuyuönü HES Projesinde belli bir aşamaya geldiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan şu bilgilendirmelerde bulundu:

Kuyuönü HES projemizi inşallah en kısa sürede tamamlayarak elektrik üretimine başlayacağız. Projemiz tamamlandığı zaman yaklaşık 2.5 megawat enerji üretecek olan Kuyuönü HES projesi ile 10 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak. İleriki aşamada buradaki su debisini artırarak üretilecek olan enerji miktarını 2.24 megawattan 3 megawata kadar çıkarabileceğiz. 

Kuyuönü projemizde kullanılacak olan malzemeler ilgili firmamız tarafından tamamen yerli ve milli olarak üretilmektedir. İnşallah çalışmalarda herhangi bir aksilik çıkmadığı takdirde Ağustos ayı sonu itibariyle bu tesisimizde enerji üretimine başlayacağız. Çalışmalarda emeği geçen teknik personelimize ve ilgili firma yetkililerine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Tesisimizin Malatya’mıza ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.