30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Madencilik Sektörünün Payını 2023 Yılına Geldiğimizde 24 milyar Dolar Seviyelerine Çıkarmış Olacağız”

ESKİŞEHİR (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı Kırka beldesinde AK Parti tarafından çeşitli açılışlar ve Eti Maden Madencilik Anadolu Teknik Meslek Lisesi’nin temel atma törenine katıldı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı Kırka beldesinde AK Parti tarafından çeşitli açılışlar ve Eti Maden Madencilik Anadolu Teknik Meslek Lisesi’nin temel atma törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Yardımcısı Cansız önemli açıklamalarda bulundu.

“Temelini atacağımız eğitim yuvası hiç ülkemizin madencilik sektörünün gelişmesi ve güçlenmesi için atılan önemli adımlardan bir tanesi olacaktır.”

Cansız, “Bu proje kapsamında bakanlığımızın ilgili genel müdürlüğü Eti Maden, 10 buçuk milyon TL’lik bir ödenek ayırdılar ve inşallah bundan sonraki süreçte bu ödeneği harcayarak tesisimizi Kırkamıza kazandıracağız. Bugün burada temelini atacağımız eğitim yuvası hiç ülkemizin madencilik sektörünün gelişmesi ve güçlenmesi için atılan önemli adımlardan bir tanesi olacaktır. Benimsediğimiz milli enerji ve maden politikası çerçevesinde bakanlığımızın sorumlu olduğu tüm alanlarda çalışıyoruz ve çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

“Şuanda yaklaşık 8 milyar dolar olan madencilik sektörü payını 2023 yılına geldiğimizde 24 milyar dolar seviyelerine çıkarmış olacağız.”

Madencilik sektör payını artırmak istediklerini ifade eden Cansız, şunları aktardı:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak ülkemizin gayri safi milli hasıla içerisindeki madencilik sektör payını şuan ki yüzde 1’ler seviyesinden bütün kararlılığımızla 2023 yılına kadar en az yüzde 3 seviyelerine taşıma gibi bir hedefimiz var. Bunun matematiksel karşılığı şuanda yaklaşık 8 milyar dolar olan madencilik sektörü payını 2023 yılına geldiğimizde 24 milyar dolar seviyelerine çıkarmış olacağız. Bunu yaparken de Kırkamıza ve Eti Madenimize çok ciddi görevler düşecek. Dünya bor rezervlerinin yüzde 73’ünü barındıran Kırkamız eliyle ve marifetiyle geçen yıl tarihi bir rekor kırarak bor ihracatında 1 milyar dolar seviyesini aştı ve böylece dünya pazarında pazar payımızı yüzde 59’a çıkardı.”

1 Yorum

  • fırat gül dedi ki:

    Madeni işlemeden satmak meziyet değil. İşleyip satmak meziyet olan, birim değeri ona yüze katlayarak satmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.