30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Maden Zenginiyiz Ama Madenlerden Gelirimiz Maalesef Çok Düşük”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Niziplioğlu Holding, Nimaş A.Ş. ile yürüttükleri madencilik faaliyetleri hakkında beş altın ve beş doğal taş olmak on adet maden sahasında çalışmalar yapacaklarını duyurdu.

Niziplioğlu Holding, Nimaş A.Ş. ile yürüttükleri madencilik faaliyetleri hakkında beş altın ve beş doğal taş olmak on adet maden sahasında çalışmalar yapacaklarını duyurdu. Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77’sinin Türkiye’de bulunduğunu söyleyen Niziplioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Niziplioğlu, bunların bugünkü piyasa değerinin trilyonlarca dolar olduğunu söyledi.

“Maden zenginiyiz ama madenlerden gelirimiz maalesef çok düşük.”

Türkiye’de yer altında bulunan en yüksek maden rezervi dolomit diyen Nizipğoğlu Türkiye’nin maden rezervleriyle ilgili şunları aktardı:

“İçinde kalsiyum karbonat ve sodyum karbonat barındıran ve bu özellikleri yüzünden cam ve seramik endüstrisinin vazgeçilmezleri arasında yer alan dolomit, nadir ve çok değerli bir kireç taşı olarak biliniyor. Bu madeni sırasıyla mermer, linyit kömürü, kaya tuzu, bor, ponza, blister, bakır cevheri izliyor. Altın da Türkiye’de yüksek rezerve sahip madenler arasında.

Türkiye’nin toplam yer altı maden kaynaklarının bugünkü piyasa değerinin trilyonlarca dolar. Maden zenginiyiz ama madenlerden gelirimiz maalesef çok düşük. Madenlerde yıllık gelirimizin 40-50 milyar dolara ulaşması gerekiyor. Yüzlerce sahanın ruhsatı var fakat rezerv tespiti ve işletmesi bulunmuyor.”

Milli ekonomiyi oluşturan en önemli sektörlerden birinin madencilik olduğunu özellikle vurgulayan Niziplioğlu, “Madenciliğin dış ticaret açığını düşürmeye, istihdama ve ekonomiye katkısı tartışılmaz bir gerçek. Çıkarılan madenlerin yüzde 100′ ü ülkeye katkı sağlar. Örneğin; otomotivde belli bir ithalata karşılık ihracat yapılıyor. Madenlerde ise neredeyse sıfır ithalatla ihracat yapma imkanı sağıyor. Ülke olarak acilen kalkınmamızın anahtarı madenlerin gün yüzüne çıkarılıp işlenmesinden geçiyor.” diye konuştu.

“Madencilikte şu anda en büyük sorun kaynak sıkıntısı.”

Madencilikte şu anda en büyük sorunun kaynak sıkıntısı olduğunu, işletmelerin de bu nedenle kapasite artırıp yeni yatırım yapamadığını ifade eden Ömer Niziplioğlu, “Kaynak dünyada kısıtlı. İhtiyaç duyulan 20-30 milyar doları verme konusunda bankalar da çok istekli değil. Devletin de yeterli kaynağı yok. Bu nedenle iş dünyası olarak bizim elimizi taşın altına sokmamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.