30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Maden Sahalarının İhalesinde Yeni Şart

BİLECİK (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, madenlerin işlenmesi için gerekli bütün teknolojik altyapı ve yatırımların Türkiye’de yapılmasına karar verdiklerini belirterek, “Maden sahalarımızı, yarı mamul ve nihai ürün üretecek fabrikaların kurulması şartıyla ihale etmeye başlayacağız.” dedi.

Bakan Dönmez, Bilecik’te Vali Tahir Büyükakın ile Belediye Başkanı Nihat Can’ın ziyaretinin ardından Bilecik Belediyesi ek hizmet binasının açılış programına katıldı.

Dönmez, burada yaptığı konuşmada, artık madenleri sadece ham madde olarak üretmeyeceklerini ifade ederek, şunları konuştu:

“Öncelikle sektörde Ar-Ge ve teknoloji merkezi bir yapıya geçiyoruz. Bugüne kadar nasıldı? Türkiye’de çıkarılan mineraller, nadir elementler ya da stratejik elementler yurt dışına satılıyor, işleniyor, biz onu çok daha fahiş bir bedelle yurt dışından ithal ediyorduk,artık böyle olmayacak. Madenin işlenmesi için gerekli bütün teknolojik altyapı ve yatırımları artık ülkemizde yapmaya karar verdik. Maden sahalarımızı, yarı mamul ve nihai ürün üretecek fabrikaların kurulması şartıyla ihale etmeye başlayacağız. ”

Dönmez, geçen yıl açıklanan “Ulusal Bor Eylemi”yle teknoloji odaklı bir döneme geçildiğine dikkat çekerek “Borda bire 200, hatta bire 400 bin değer katacak bir teknoloji için ilk adımı attık. Uluslararası bir firmayla anlaşmamızı yaptık. İnşallah bu yıl içerisinde fabrikanın temelini atacağız ve bir yıl içerisinde de bor karbür üretimini gerçekleştirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.