30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Maden Çeşitliliği Açısından 10’uncu Sırada Yer Alıyoruz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – “Bucak Bilim Festivali 4007 TÜBİTAK Projesi” kapsamında düzenlenen konferansları düzenlendi. Etkinliğin son gününde sunum yapan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Abalı, bor madenine dikkat çekti.

“Bucak Bilim Festivali 4007 TÜBİTAK Projesi” kapsamında düzenlenen konferansları düzenlendi. ültür Merkezi’ndeki konferansa Kaymakam Yalçın Sezgin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan, öğrenciler, veliler ve çok sayıda kişi katıldı.

“Maden üretimi bakımından dünyada 28’inci sıradayız. Maden çeşitliliği açısından ise 10’uncu sırada yer alıyoruz.”

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Abalı, “Madenlerimiz ve Enerji Kaynaklarımız” konulu konferans verdi. Prof. Dr. Abalı, madenlerin, Türkiye’nin en zengin kaynakları olduğunu belirtirken, bugün her şeyin madenlerden üretildiğini söyledi. Abalı, “Maden üretimi bakımından dünyada 28’inci sıradayız. Maden çeşitliliği açısından ise durumumuz daha iyi, 10’uncu sırada yer alıyoruz. Türkiye’de madencilik yeterli durumda değil, madenciliğin her dalı üniversitelerle iş birliği yapıp, daha modern şartlarda yapılması ve artırılmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

“Ülkemizde yıllık 1 milyon 200 bin ton bor madeni üretiyoruz. Üretilen borun büyük bölümü de ham olarak satılmaktadır.”

Türkiye’de yıllık 22 milyon ton maden çıkarıldığını, en önemlisinin de bor olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Abalı, “Ülkemizde yıllık 1 milyon 200 bin ton bor madeni üretiyoruz. Üretilen borun büyük bölümü de ham olarak satılmaktadır. Ham borun tonu da yurt dışına 300 dolardan satılmaktadır. Bor madenini ülkemizin işler hale gelmesi lazım. Yoksa ne kadar bor olursa olsun, yerin altında hazineniz olsun; bu hazine ne zaman değerlidir, yerin altından çıkarıldığı zaman. Bor madenleri dünya rezervinin yüzde 73’ü ülkemizde.” diye belirtti.

“Türkiye’nin yıllık yaklaşık 5 milyar dolarlık ham maden ihraç ettiğini, ithalatın ise yaklaşık 99 milyar dolar. ”

Türkiye’de bor, zeolit, pomza ve selestitin en büyük rezerve sahip madenler olduğunu aktaran Prof. Dr. Abalı, ülkedeki madenler hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin yıllık yaklaşık 5 milyar dolarlık ham maden ihraç ettiğini, ithalatın ise yaklaşık 99 milyar dolar olduğunu anlatan Abalı, “Ülke genelinde yaklaşık 30 milyar dolarlık üretim yapılıyor, yaklaşık 100 milyar dolar da dışarıdan enerji alıyoruz. Yani enerjide yüzde 70 dışarı bağlıyız. Ülkemizin kalkınması, dışarı bağlılığı azaltmaktan geçiyor. Kendi kaynaklarımızdan, yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan karşılarsak o zaman ülkemizin ekonomisinin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

“Bor alternatif bir enerji kaynağıdır. En temiz yakıt ise bordan üretilen hidrojen yakıtıdır.”

Bor madeninin diğer yakıtlara alternatif enerji ve yakıt kaynağı olduğunu, dünyada borla çalışan 600’ün üzerinde aracın patentinin alındığını kaydeden Prof. Dr. Yüksel Abalı, “Bor alternatif bir enerji kaynağıdır. En temiz yakıt ise bordan üretilen hidrojen yakıtıdır. Son yıllarda sosyal medya üzerinden bor yakıtıyla ilgili aslı olmayan açıklamalar yapılıyor. Bunların hepsi gerçeği yansıtmıyor. Bordan elde edilen yakıt termik fırınlarda üretildiği için benzine göre en az 10 kat daha pahalıya geliyor. Bor alternatif bir enerji kaynağı. İleriki yıllarda yapılacak çalışmalarla belki daha ucuza mal edilir duruma geldiği zaman iddialı duruma gelebiliriz.” diye aktardı.

Kaynak: Aydınlık Gazetesi

1 Yorum

  • fırat gül dedi ki:

    Artık bor madenini ham olarak satmaktan vaz geçmeliyiz, yada düşük miktarda satmalıyız. Bu hem fiyatları yükseltir, kar ederiz hem de kaynağımız ileride kullanılmak üzere bitmemiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.