30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Macaristan Güneş Enerjisi Sektöründe Rekor Bir Büyüme Gerçekleştirecek

MACARİSTAN (Enerji Portalı) – Macar Fotovoltaik Sanayicileri Derneği  Başkanı Ádám Szolnoki’nin belirttiğine göre, Teşvik Programı (FIT Programme) uygulanılması ile Macaristan güneş enerjisi pazarı bu yıl büyüme rekoru kırmaya devam ediyor ve 400 MW’ a kadar yeni kapasite bekleniyor.

Pv dergisi ile yaptığı röportajda Szolnoki şunları ifade etti:  Bu yılki büyümenin temel olarak, 2016 son başvuru tarihi olan Teşvik (FIT) Programı kapsamında geliştirilen büyük ölçekli güneş projelerinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak, bu projelerin 200 MW ile 300 MW kapasite arasında katkıda bulunması beklenirken, 50 kW altındaki net ölçülü projelerin de yaklaşık 100 MW daha sağlayacak.”

Macaristan’ ın kümülatif kurulu FV kapasitesi Aralık 2017 sonu itibariyle yaklaşık 310 MW seviyesinde gerçekleşmişti. Büyüme hacimlerinin resmi istatistikler tarafından doğrulanması durumunda, kurulu toplam FV gücünün 700 MW’ ı aşabileceği hatta 2018 yılının sonunda 800 MW’ a varabileceği öngörülmektedir.

Teşvik (FIT) Programının süresi birkaç kere uzatıldı.

Szolnoki, Fiyat Tarifesi (FIT) programının 2016 yılında sona ermesine rağmen, projelerin geliştirilebileceği son teslim tarihlerini 2020’ye kadar çeşitli aşamalarda uzatıldığını ve program kapsamında  yatırımcıların büyük ölçekli boru hattı projelerinin de teşvikten yararlanabileceğini belirtti. Ancak Szolnoki, bu projelerin sadece% 40 ila% 70’inin yeni teslim tarihlerinin sona ermesinden önce gün tamamlanamayacağını tahmin ediyor. Bunun en önemli sebebinin ise, nitelikli eleman eksikliği olarak görüyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.