30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Maas: “Kuzey Akım 2 Ukrayna İçin Dezavantaj Olacak”

ALMANYA (Enerji Portalı) – Almanya Dışişleri Bakanı, Almanya’nın Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesinden çekilmesinin Rusya’yı durdurmayacağını ve bunun Ukrayna için dezavantaj olacağını söyledi.

Almanya’da muhafazakarların Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginlik sonrasında yeniden değerlendirilmesini istediği Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesi ile ilgili konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Alman şirketleri projeden geri çekilse dahi Rusya’nın boru hattı projesini gerçekleştireceğini söyledi.

Kuzey Akımı 2 projesi çeşitli kesimden tepkiler alıyor…

Rus gazını Polonya ve Ukrayna’yı devre dışı bırakarak doğrudan Almanya’ya nakledecek olan Baltık Denizi’ndeki Kuzey Akımı 2 doğalgaz boru hattı Avrupa Birliği (AB) içinde tartışmalara neden oluyor. Avrupa Parlamentosu da, proje hayata geçirildiği takdirde AB’nin tek bir doğal gaz sevkiyatçısına ve onun siyasi açıdan zorlu yönetimine bağımlı duruma geleceği gerekçesiyle, inşaatın durdurulmasını talep ediyor. Projeyi ABD Başkanı Donald Trump da NATO zirvesinde eleştirmiş, Rusya’dan petrol ve doğalgaz alımları nedeniyle Almanya’nın “Rusya’nın tutsağı” olduğunu ifade etmişti.

“Rusya Ukrayna’yı devre dışı bırakmak istiyor.”

Doğu Avrupalı siyasetçi ve uzmanlar ise Rusya’nın amacının doğalgaz nakliyatında Ukrayna’yı devre dışı bırakmak olduğuna dikkat çekiyor. Bugüne kadar Ukrayna, Rusya’nın Batı Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatındaki en önemli transit ülke konumunda yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.