30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Lübnan Akdeniz’de Petrol ve Doğal Gaz Aramaya Başladı

LÜBNAN (Enerji Portalı) – Lübnan, sondaj gemisinin ulaşması ile Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına başladıklarını bildirdi.

Lübnan’da, Fransız Total liderliğindeki bir konsorsiyum adına arama yapacak “Tungsten Explorer” sondaj gemisinin ülke karasularına ulaştı. Ayrıca deniz sahasında faaliyetlerine başlayacağı bizzat Cumhurbaşkanı Michel Aoun tarafından duyuruldu.

Lübnan Cumhurbaşkanlığından Fransız petrol şirketi Total heyetinin kabulü vesilesiyle yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada bugün itibariyle başlayacak olan petrol ve gaz arama faaliyetleriyle elde edilecek sonuçların ülke ekonomisine olumlu yansımaları olacağına işaret edildi.

Petrol ve doğal gaz arama ve çıkarma izni verildi…

Daha önce Makamlarına bilgi verilmiş olan ve 2013 yılından bu yana devam etmekte olan süreçte Aralık 2017’de Fransız Total, İtalyan ENI ve Rus Novatek şirketlerinden oluşan konsorsiyuma, Lübnan’ın deniz sahasında on adet deniz bloğu belirlendi. Bloklardan ikisine başkent Beyrut’un kuzeyinde bulunan 4’üncü blok ve güneyindeki 9’uncu blok için, petrol/doğal gaz arama ve çıkarma izni verildi. Arama faaliyetleri başlatılan 4’üncü blok (9 numaralı sahanın aksine), İsrail’le tartışmalı olan deniz sahalarının dışında kalan bir bölge mahiyetindedir.

Ülke, zorlu bir siyasi ve ekonomik kriz dönemden geçiyor. Ülkede asgari iki ayrı noktada yapılarak başlatılacak olan sondaj faaliyetleri sonrasında rezervlere ulaşılması halinde dahi ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlayacak üretim uzun sürecek. Bir üretimin başlamasının 9-10 yıllık bir sürece yayılmasının beklendiği kamuoyuna yansıyan değerlendirmeler arasında.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir