30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


LPG’li Araçların Kapalı Otoparkları Kullanmasının Önünü Açacak Bir Çalışma Geliyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1996 yılından itibaren kapalı otoparklara kabul edilmeyen LPG’li araçların kabul edilmesi için çalışmalara başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1996 yılından itibaren kapalı otoparklara kabul edilmeyen LPG’li araçların kabul edilmesi için çalışmalara başladı..

 Kapalı otoparkların AB standartlarında havalandırma ve emniyet sensörlerine sahip olması yeterliyken, LPG’li araç sahibi müşteriler bu altyapıyı sağlamayan AVM’lere giremiyorlar. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in LPG’li araçların kapalı otoparklara kabul edilmesi gerektiğine dair düşüncesini açıklaması ile değişme iklimine girdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2019 yılı Ocak ayı motorlu kara taşıtları istatistiklerine göre trafiğe kayıtlı 12 milyon 437 bin 250 adet otomobilin yüzde 37,8’ini oluşturan 4 milyon 703 bin 163 araç LPG kullanıyor. Gerek 5 milyona yakın LPG kullanıcılarının, gerek kapalı otopark işletmelerinin ve gerekse LPG sektöründeki tüm paydaşlardan oluşan milyonlarca vatandaşın gözü-kulağı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, üç bakanlığın ortak yürüttüğünü duyurduğu çalışmanın tamamlanmasında.

LPG’li araçlar, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 17.08.2000 tarihli ve 24143 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” doğrultusunda kapalı otopark yasağı uygulanıyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde ise LPG’li araçların kapalı otoparklara girmesi serbest ve araçların LPG’li olduğunu belirten herhangi bir etiket veya benzeri bir tanımlama işareti bulunmuyor. Örneğin Fransa’da emniyet valfi ile donatılmış LPG’li araçlar kapalı otoparklara serbestçe girebilirken, otoparkların girişinde “Emniyet valfine sahip olmayan LPG’li araçların girişi yasaktır” ibaresi Fransızca ve İngilizce olarak yer alıyor. Avusturya’da otoparkların gaz kaçağı tespit cihazları ile donatılması şartı aranırken, Hong Kong’ta otoparkların uygun havalandırma tesisatı bulundurması gerekiyor.

BRC’nin Türkiye distribütörü 2A Mühendislik Üst Düzey Yöneticisi Kadir Örücü, LPG’li araçların kapalı otoparklara kabul edilmesine yönelik bakanlıklar düzeyinde başlatılan çalışmayı olumlu bulduklarını belirterek şu değerlendirmelerde bulunud:

“Sunduğumuz yüksek teknoloji ve güven, milyonlarca araç kullanıcısının on yıllardır süren deneyiminin yanı sıra bilimsel araştırmalarla kendini kanıtlamış durumda. Bununla birlikte LPG’li araçların kapalı otoparklara girememesinin asıl muhatabı aslında Avrupa Standartlarını karşılayamayan AVM’ler idi. Gelişmiş ülkelerde LPG’li araçların kapalı otoparklara serbestçe park edebildiği bilinen bir gerçek iken, ne yazık ki başta AVM’ler olmak üzere kapalı otopark inşa edilen noktalarda gerekli havalandırma ve sensör cihazlarının konuşlandırılmasından imtina edildi. Bu durum, milyonlarca vatandaşın, bu AVM’lerin müşterilerinin yıllardır görmezden gelinmesine ve mağdur edilmesine sebep oluyor.

TOBB LPG Meclisi sektörü temsilen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürlüğü’ne 2007 yılında bir rapor sunmuştu. Söz konusu raporda da yer aldığı üzere, aslında LPG’li araçların güvenlik önlemleri en üst düzeyde alındığı için, taşıdığı riskler standart benzinli ve dizel araçlardan çok daha düşüktür. Konuyu bilimsel çalışmalar ışığında ele aldığımızda LPG’li araçların kapalı otoparklara girmesinde hiçbir mahzur bulunmuyor. Kapalı otoparkların gerekli havalandırma teknik yeterlilik düzeyine çıkarılmasını yönelik tedbirlerin alınması ve yönetmeliklerdeki engelleyici maddelerin revize edilmesi ile bu sorunun ivedilikle çözüme kavuşturulabileceğine inanıyoruz. Bakanlıklarımızın başlattığı bu konudaki çalışmalarını destekliyoruz ve çok yerinde buluyoruz. Türkiye’ye yakışmayan bu ayıbın bir an önce giderilmesini bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir