30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


LPG Tüketicileri İçin Başucu Kitabı Hazırlandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), LPG’li araç sahiplerine yönelik başvuru kaynağı niteliğinde el kitabı hazırladı.

EPDK’dan yapılan açıklamada, LPG’li araç sahipleri, otogaz ve tüp kullanıcıları ile LPG kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes için bir başvuru kaynağı niteliği taşıyan kitabın ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerinin yanı sıra uluslararası yayınlardan da yararlanılarak hazırlandığı ifade edildi.

Türkiye’nin, dünyanın en büyük 15’inci LPG pazarı konumunda olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Son 10 yılda ülkedeki otogaz tüketimi, yükselen araç sayısı ile yüzde 100’den fazla artışla 1,5 milyon tondan 3 milyon tonun üzerine çıktı. Güçlü bir LPG ve otogaz piyasasına sahip Türkiye’de tüketicilerin LPG sektörüne yönelik hak ve sorumluluklarını anlatan ‘LPG Tüketicisinin El Kitabı’, EPDK tarafından yürütülen tüketici odaklı çalışmaların yeni ayağını oluşturuyor.”

Söz konusu el kitabında, LPG, otogaz, dökme LPG ve tüp kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan olası sorunlarda yapılması gerekenlere, ilkyardım önlemlerinden ihbar ve şikayetlere kadar tüketicilerin bilmesi gereken bütün konular anlaşılır bir dille ele alınıyor.

Kitaba ilişkin değerlendirmelerde bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, vatandaşların bilinçlendirilmesinin ve LPG kullanırken dikkat etmesi gerekenlerin yanı sıra haklarını ve sorumluluklarını öğrenmesinin hayati önem taşıdığını kaydetti.

Tüketicilerin can ve mal güvenliği için olduğu kadar piyasanın sağlıklı işleyişi için de önem arz eden bir başvuru kaynağı hazırladıklarını vurgulayan Yılmaz, “Çünkü tüketici bilinci, hem toplumsal fayda hem de piyasanın işleyişi açısından ihmal edilemez bir konudur.” dedi.

Türkiye otogaz kullanımı açısından dünyada Güney Kore’den sonra ikinci, Avrupa’da ise ilk sırada bulunuyor. Türkiye, LPG’li araç sayısı ve istasyon sayısı bakımından da dünyada birinci sırada yer alıyor.

LPG Tüketicisinin El Kitabı’nı indirmek için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.