30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


FSRU Gemisi Nedir?

Sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) okyanus kanallarından geçirilmesi ve aktarılması sırasında bir Yüzer Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) gerekli olan hayati bir bileşendir. Bu nedenle, FSRU, LNG transferi için kullanılan özel bir gemi tipi olarak adlandırılabilir.

LNG her ne kadar çevre dostu bir yakıt bileşeni olsa da taşıması o kadar kolay değil. Hafif bir duyarsızlık, okyanus ekosisteminin daha fazla bozulması ve kıymetli hayatlar ile eşit derecede değerli yakıtların kaybıyla sonuçlanabilir.

LNG yakıtı -160 santigrat derecede yarı soğutulmuş bir halde taşınmaktadır. Gerekli hedefe ulaşana kadar orijinal gaz haline dönene kadar ısıtılması gerekir. Yeniden ısıtma, gazın depolama sistemlerine pompalanmasından önce gerçekleştirilmelidir. Donma ve daha sonra yakıtın yeniden ısıtılmasının tüm süreci, zaman alıcı bir iştir ve çok pahalıdır. Bu zaman alıcı işlemin sonuçta ortaya çıkan çözümü, bir sıvılaştırma tesisi olan yüzer depolama birimidir.

FSRU gemileri, bulundukları tasarıma bağlı olarak gemiler veya açık deniz tesisleri olarak sınıflandırılabilir. FSRU’lar iki şekilde donatılabilir: ya LNG taşıyıcının kendisinde ayrı bir ünite olarak monte edilebilirler veya eski bir gaz taşıyıcısı bağımsız bir üniteye dönüştürülebilir ve bir açık deniz tesisatı olarak belirli bir hedefe yerleştirilebilir.

FSRU ünitesi geminin kendisine monte edildiğinde, geminin inşası, düzenli kuru yerleştirme ile LNG ticaret operasyonu geçiren ve gerekli olan tüm uluslararası deniz güvenliği standartlarına uyan diğer LNG gemilerine benzer. Bu tür tesisatın ana avantajı, yakıt ve yarı-sıvılaştırma işleminin, yakıtın yarı dondurulmuş sulu halde boşalmasına gerek kalmadan, teknenin içinde gerçekleştirilebilmesidir.

İkinci yöntem için, eski bir LNG tanker, ya itme birimi (mobil) ya da tahrik ünitesi (sabit kıyı birimi) olmaksızın, yüzer LNG ünitesi olarak kıyıdan uzak tesisler ile modifiye edilir. Birincisi, üniteyi gerektiğinde bir yüzer depolama birimi olarak ve bir LNG tanker olarak işletmek için esneklik sağlar.

Birincisi durumunda, işlem yarı-dondurulmuş kızarma halindeki yakıtı boşaltmak zorunda kalmadan geminin içinde gerçekleştirilebilir.

Genellikle, bu türden Yüzer Depolama Regülasyon Ünitesi veya FSRU’lar limana yakın zaman tüketimini önlemek için bulunur. Ancak, yenilenmiş bir gaz taşıyıcıyı bir Yüzer Depolama Regülasyon Ünitesi olarak kullanırken, belirli bir limanın veya limanın yakınında ortaya çıkan herhangi bir acil durumun önlenmesi için bu yenilenmiş gemilerin uygun şekilde konumlandırılmasına özen gösterilmelidir.

FSRU aşağıdaki temel ekipmanlardan oluşur:

1 – Tanklar: FSRU’nun ilk önemli bileşeni, LNG yakıtının depolanmasını ifade eden “S” dir. Bu, membran veya küresel Moss tipi tankların kullanılmasıyla yapılır. İki tanesi arasında, membran tankı aynı boyutta bir gemi için daha iyi depolama kapasitesi sağlar.

2 – Regasifikasyon birimi: Bir Yüzer Depolama Regülasyon Ünitesinin veya FSRU’nun bir sonraki önemli bileşeni “R” regasifikasyon kapasitesini ifade eder. Bu, −162 ° C (−260 ° F) sıcaklıkta taşınan sıvılaştırılmış doğal gazı (LNG), atmosferik sıcaklıkta tekrar doğal gaza dönüştürmek içindir.

3 – LNG Boşaltma Kolları veya Hortumları: LNG kargoyu getiren tedarik tankeri, kargoyu FSRU’da sabitlenmiş bir boşaltma kolunu veya kriyojenik hortumların kullanımını kullanarak aktarır.

4 – Isıtma Ortamı: LNG’yi buharlaştırmak için, deniz suyu genellikle soğuk bölgelerde yapılanlar hariç, birincil alıcı terminallerde LNG’nin ısıtılması için bir ısı kaynağı olarak kullanılır. Bu sistem açık döngü sistemi olarak bilinir. LNG ile ısı değişiminden sonra boşaltılan soğuk deniz suyu için sıkı çevresel düzenlemelere uyulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.