30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Lityum Bataryalara Bir Alternatif: Magnezyum Bataryalar

ABD (Enerji Portalı) – Houston Üniversitesi ve Toyota Araştırma Enstitüsü’nün ortak yürüttüğü çalışmada, araştırmacılar lityum bazlı bataryalara alternatif olabilecek ve hatta önüne geçebilecek magnezyum bazlı bataryalar üretti.

21 Aralık’ta Joule’da yayımlanan makaleye göre, Houston Üniversitesi ve Toyota Araştırma Enstitüsü (Toyota Research Institute of America) ‘nün ortak yürüttüğü çalışmada, araştırmacılar lityum bazlı bataryalara alternatif olabilecek ve hatta önüne geçebilecek magnezyum bazlı bataryalar geliştirdi. Araştırmacılar, yüksek enerjili magnezyum bataryaların keşfedilen yeni versiyonunun birçok alanda gelişimi tetikleyebileceğini düşünüyor.

Doç. Dr. Yan Yao, yaptıkları çalışmalarda bataryalarda sıklıkla kullanılan klor elementinin etkisini araştırdıklarını söyledi…

Magnezyum bazlı batarya daha önce üretilmiş olsa da yapılan bu çalışmada kullanılan klorsuz elektrolitler sayesinde daha fazla enerji depolanabilecek. Houston Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde Doçent olarak görev yapan ve aynı zamanda Texas Süperiletkenlik Merkezi (Center for Superconductivity at UH) ‘nin Başkanı olarak görev yapan Yan Yao ve ekibi, geliştirdikleri klorsuz elekrolit ile 243 W.h/kg’a kadar ulaşabilen bir batarya üretmeyi başardılar. Bataryada depolanan en yüksek güç 3.4 kW/kg olarak ölçüldü ve batarya 2500 dolum işlemine kadar da stabil olarak çalıştı.

Magnezyum daha yaygın, daha ucuz, daha güvenli…

Yüksek enerjili magnezyum batarya üretmek için çalışan bilim insanları, böylece çok daha yaygın olarak bulunabilen, daha ucuz ve daha güvenli olan magnezyumun bataryalarda kullanılmasının önünü açtı.

Henüz ticari olmak için yeterli özellikte değil…

Doç. Dr. Yao, ürettikleri magnezyum bataryasının henüz ticari anlamda kullanılamayacağını fakat zaman içinde magnezyum bataryaların yayılmasıyla, lityum-iyon bataryalarla rekabet edebileceğini açıkladı. Magnezyum bataryaların şu anda kullanılmasının önündeki en büyük engel, magnezyum bataryalar için oluşturulmuş en verimli katotun hem enerji anlamında hem de depolama anlamında, lityum-iyon bataryalar rekabet edemeyecek kadar yetersiz olması olarak gösteriliyor.

Daha verimli bir katot üretilene kadar magnezyum bataryaların yaygınlaşması beklenmiyor…

Son dönemde yapılan çalışmalarda organik katotların, oda sıcaklığında yüksek depolama kapasitesi sağlayabileceği hakkında bazı bulgular olsa da yeni ve daha verimli bir katot üretilene kadar magnezyum pillerinin yaygınlaşması beklenmiyor.

Lityum bazlı bataryaların sorunlarını magnezyum bataryalar ile çözebilmeyi umuyorlar…

Doç. Dr. Yao, bundan sonraki aşamada hedeflerinin depolama kapasitesini arttırmak olduğunu ve daha gelişmiş bir batarya üretmeye odaklanacaklarını açıkladı. Magnezyumun çok daha kolay bulunabilir bir element olduğuna vurgu yapan Yao, lityum pillerin sorunlarını magnezyum piller ile çözebilmeyi umuyor.

Makale ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

TESLA 2673 kWh Kapasiteli Bataryalar Üretmeye Hazırlanıyor!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.