30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Liseli Öğrenciler Hazırladıkları Güneş Enerjisi Projesi İle Avrupa’da Staj Gördü

ADANA (Enerji Portalı) – Adana’da bulunan Kozan Bucak Çok Programlı Anadolu Lisesi, “Güneş Panelleri ile Evlerimizi Yeniden Tasarlıyoruz”   isimli projesi ile Türkiye Ulusal Ajansı tarafından destek almaya hak kazandı.

Kozan Bucak Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan 2018 yılı Erasmus+ projesi olan “Güneş Panelleri ile Evlerimizi Yeniden Tasarlıyoruz” projesi Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 36.760,00 Euro Hibe ile desteklendi.

Proje çalışmaları kapsamında 10, 11, ve 12. sınıf Elektrik Elektronik Teknolojileri alanı öğrencileri arasından seçilen 10 öğrenci ve 1 refakatçi öğretmen PRAZSKE SLUZBY AS (Çek Cumhuriyeti), 10 öğrenci ve 1 refakatçi öğretmen HTL Wien 10. (Avusturya)’da 02 Aralık 2018 – 15 Aralık 2018 tarihleri arasında 14 günlük staj yaptı. Bu staj ile öğrenciler mesleki, kültürel ve sosyal yönden kendilerini geliştirme fırsatı bulmuş oldu.

Proje kapsamında öğrenciler yurtdışında şu çalışmaları gerçekleştirdiler:

1- Öğrencilerimiz yenilenebilir enerji teknolojilerinden, fotovoltaik piller ve güneş enerji santralinin genel yapısını kavradılar.

2- Fotovoltaik pillerin üretim aşamaları, farklı ülkelerin ürettiği panellerin kazanç istatistikleri, güneş enerjisi santralinin kurulumunda ve işletmesinde istasyonun kurulacağı yeri tespit etme becerileri kazandılar.

3- AG/OG panolarının bakımını yapma, güneş enerjisi üretim sahası arızalarını giderme konularında uygulamalı eğitimi ile yeterlilikler kazandılar.

4- Güneş santral alanını hazırlama, konstrüksiyonu hazırlama, elektrik elektronik montajını yapma, güneş panellerini işletmeye alma, şebeke ve veri bağlantılarını kontrol etme becerileri kazandılar.

5- SCADA ve stok takibi yapma, yük tevzi merkezi ile iletişimde bulunma, şalt manevralarını yapma, şalt saha bakımını yapma, enerji iletim hattının bakımını yapmayı öğrendiler.

6- Staj programı sonunda uygulamaları ve üretimi yerinde görmeleri ile mesleki motivasyonları artarak, meslek hayatına ve iş yerlerine uyum süreçleri kolaylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.