İlgili resmi gazete kararı için,

Biraz karışık gibi, netleşmesi açısından, kaça alıyorsan, fazla elektriği o rakama satarsın diyor. Peki kaça alıyoruz ?

Kabaca satış fiyatı oldu 0,24 TL böl güncel (1$=4,70) usd kuruna, 0,05$, düş dağıtım bedelini, 0,03$ ???

 

İlk soru 0,133$ dan 0,24TL ye düşme biraz sert ve ani değil mi? Çevremizdeki tüm ülkelerde Güneş enerjisi teşvikleri varken niye böyle bir karar alındı?

Şimdi bu karar ile ilgili bir diğer aklıma takılan niye 20.06.2018 yani seçime 4 gün kala ortaya çıktı. Tüm partiler seçim düşünürken kimin aklına Lisansız ges üretim bedeli geldi? Bilmediğimiz arkasından gelecek başka bir uygulama var mı?

Ayrıca uygulama nasıl olacak sonuçta ortada birde yasa var, lisansız elektrik üretim tesislerinin 2020 yılına kadar kurulanları için geçerli, 0,133$/kW  bu ne olacak?

Peki olumsuzlukları bir tarafa bırakalım, eğer bunu sadece öz tüketim olarak yorumlarsak, zaten açık açık “kurulu gücü sözleşme gücü ile sınırlı kalmak” diye belirtiğine göre…

Çatılar, endüstriyel tesisler için bu kararı kapasite sorunu yüzünden çağrı mektubu alamayan işletmeler için bir çıkış noktası olarak görebilir miyiz?

Eğer çatısına tesis kurmak isteyen yatırımcının, trafosu vs (OG alt yapısı) zaten var ise, çatıda gerekli statiği sağlar ise , yeni maliyetler sayesinde daha düşük maliyetlere kurulum yapabileceğini göz önüne alalım.

Eskiden bu yatırımcı öz tüketim den ( eski 5.1c ve ç) ile yola çıkarsa, satmamak üzere mektup alabiliyordu. Şimdi bu karar ile öz tüketimi kadar kurup, fazlasını satabilir diye yorumlayabiliriz.

”Adam zaten öz tüketimi kadar kurmuş, ne kalacak da satacak diyen arkadaşlar, lütfen, olumlu taraf arıyorum.”

İşin şakası bir yana, Düşen ges maliyetleri, çatıda zaten dahada aşağıda olacağı için birde  üstüne yükselen sanayi elektrik fiyatları ile yatırımlar daha kısa zamanda geri dönüşlü olacaktır.  Üstüne birde bu karar ile fabrikanın, işletmenin kullanmadığı her elektriği’de satması geri dönüşü kısaltacağı için çatı pazarında ve sanayi saha olarak belkide yeni bir döneme başlayabiliriz.

Çünkü bu karar öncesi öz tüketim fazlasını satamıyorduk. Şimdi 1mW çatı kurmak için kapasiteye takılmadan mektup alabilir ve bunun fazlasını, (ki zaten her işletmede sözleşme gücü gerçek tüketimden yüksektir) satabiliriz olarak yorumlayabiliriz.

 

Hepinize bol güneşli kazançlı günler dilerim…

Cuneyt S.Gungor

E.Elektronik Müh.

Yenilenebilir Enerji Uzmanı

0850 304 1310 -0216 606 1310