30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TCMB: “Lisanssız GES’lerin Finansmanı İçin Döviz Kredisi Kullanılabilecek”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sermaye hareketleri genelgesinde yaptığı değişiklikle, 21 Haziran 2018’den önce çağrı mektubu alan “lisanssız GES”lerin finansmanı için de döviz kredisi kullanabilmesinin önünü açtı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) sermaye hareketleri genelgesinde Hazine Müsteşarlığı’nın 29.06.2018 tarih ve 17758 sayılı yazısı ile değişiklik yapıldı.

Genelgenin “döviz geliri olma şartı aranmayan krediler” başlıklı 21’nci maddesinin 15’nci fıkrasının A bendine atıf yaparak, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin yatırımların finansmanında kullanılacak döviz kredilerini tanımlayan 16. Fıkranın A bendine 21.06.2018 tarihi öncesinde bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu almaya hak kazanan “YEK” destekleme mekanizmasına tabi ve “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik” kapsamında faaliyette bulunan “lisanssız üretim tesisleri” ibaresi eklendi.

Aynı şekilde 16/A-b/2 alt fıkrasında da paralel yönde değişiklik yapıldı.

Sonuç olarak, 2 Mayıs 2018 tarihli genelgede döviz kredisi kullanılması yasağının istisnaları arasında sadece “üretim lisansı sahibi” enerji üretim santralleri varken, son değişiklikle 21.06.2018’den önce çağrı mektubu almış olan lisanssız GES’lerin finansmanı için de döviz kredisi kullanılabilecektir.

TCMB tarafından 2 Mayıs 2018’de yürürlüğe giren sermaye hareketleri genelgesiyle döviz kredisi kullanımı belli kısıtlamalara tabi tutulmuştu.

Bu genelgede “yenilenebilir enerji santralleriyle” ilgili döviz kredisi kullanılabilmesi için “YEK” belgesinin veya bu kapsamda verilen lisansın kredi kullandıran kuruluşa ibraz edilmesi zorunluydu. Ayrıca kullandırılabilecek kredinin üst sınırı da “lisanslarına derç edilmiş olan yıllık üretim miktarı”na endekslenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.