30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Lisanssız Elektrik Üretiminde Konya İlk sırada

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye’de bu yılın temmuz ayında lisanssız elektrik üretiminde 103 bin 250 megavatsaatle Konya ilk sırada yer aldı. Konya, böylece bu alanda Türkiye’nin toplam elektrik üretiminin yüzde 10,5’ini karşıladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) hazırladığı temmuz ayı raporuna göre, Türkiye’de temmuz ayında lisanssız elektrik üretimi 985 bin 335 megavatsaat olarak gerçekleşti.

Konya 103 bin 250 megavatsaat lisanssız elektrik üretimiyle iller arasında ilk sırada yer alırken, onu 64 bin 663 megavatsaatle Kayseri, 49 bin 935 megavatsaatle Ankara, 44 bin 445 megavatsaatle Şanlıurfa izledi.

Konya, böylece bu alanda Türkiye’nin toplam elektrik üretiminin yüzde 10,5’ini karşıladı.

Söz konusu elektrik üretiminin tamamını güneşten elde eden Konya, lisanssız elektrik kurulu gücünde de 502 megavatla ülke sıralamasındaki ilk sırasını korudu.

– Akfen Yenilenebilir Enerji’nin Konya’daki GES Yatırımları

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeline sahip en yüksek illeri arasında bulunana Konya’da geçtiğimiz günlerde işletilmeye başlanılan Akfen’in 3 santrali toplam 573 dönümlük arazi üzerinde bulunuyor.

Yıllık 59,6 GWh elektrik üretmesi beklenen santraller, 37 bin 652 ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı salınımını engelleyecek.

Üç güneş santrali projesinin toplam yatırım tutarı 65 milyon dolar olarak gerçekleşti. Güneş santralleri sayesinde Konya önemli bir ekonomik değere kavuşurken, 120 bin kişinin yıllık enerji ihtiyacı tamamen yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılanacak olması yatırımı öne çıkartan önemli bir veri olarak görülüyor.

Akfen’in 65 Milyon Dolarlık “GES” Yatırımı Üretime Başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.