30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Taslak Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliğinde “Aylık Mahsuplaşma” Geldi

ANKARA (Enerji Portalı)  –  ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Yürütülebilecek Faaliyetlere İlişkin Yönetmelik’ taslağı kamuoyuna sunuldu.

EPDK tarafından ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Yürütülebilecek Faaliyetlere İlişkin Yönetmelik’ taslağı hazırlandı.

EPDK bu taslağın, Elektrik piyasasında lisanssız elektrik üretimine ilişkin düzenlemeleri içeren “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik (Yönetmelik)” ve “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğ (Tebliğ)” birleştirilerek hazırlandığını belirtti.

Hazırlanan taslağa göre, üretim tesislerinde üretilen elektrik enerjisinin, üretim tesisi ile aynı yerde kurulu tüketim tesisi ya da tesislerinde tüketilemeyen miktarı, aynı dağıtım bölgesinde olması şartıyla aynı kişiye ait başka bir tüketim tesisinde ya da tesislerinde tüketilebilecek.

Taslağın 23.maddesine göre; Yapılan başvurular neticesinde Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu almaya hak kazanan, üretimi ve tüketimi aynı ölçüm noktasında olan ve üretim tesisi ile ilişkilendirilen tüketim tesisinin elektrik ihtiyacını son kaynak tedarik şirketinden sağlayan üretim tesisleri için bağlantı anlaşmasında belirlenen yere takılan sayaç verilerinden aylık bazda tespit edilecek.

Söz konusu taslak 30 Kasım 2018 günü mesai bitimine kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmelerine açık tutulacaktır.

İlgililerin hazırlanan Taslak hakkındaki görüşleri ile varsa konuya ilişkin ilave öneri ve tekliflerini, görüş bildirim formunu doldurarak aynı süre içerisinde word dosyası olarak saktas@epdk.org.tr e-posta adresine ve yazılı olarak EPDK’nın Elektrik Piyasası Dairesi Başkanlığına göndermeleri gerekmektedir.

İlgili taslağa buradan ulaşabilirsiniz.

4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.