30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Lisanssız Güneş Enerji Santrali Süreçler: 1-Başvuru

Lisansız Güneş Enerji Santrali Süreçler

1- Başvuru

Bir yazı dizisi ile tüm süreci elimden geldiğince anlatmaya karar verdim. İlk yazımda dünya toz ve gaz bulutuydu diyerek başvurudan başlayacağım. Önce solar teknolojisi, karlılık, geri dönüş diyen arkadaşlar için daha önceki yazılarımı tavsiye edebilirim.

Pek çok yatırımcı Lisansız Güneş Enerji Üretimi yapmak istiyor ama nereden başlayacağı konusunda çok kaynak ve çok karışık bilgiler mevcut. Bu nedenle oldukça sade ve hızlı çözüme ulaştıracak bilgiler ile detay sevenler içinde kaynaklar göstermeye çalışacağım.

Başlamadan önce bir soruyu cevaplayarak başlayalım, araziniz var, Ges kurmak için Çağrı Mektubu almak istiyorsunuz, ne yapmalısınız? %90 ihtimal ile hiç bir şey, çünkü alamayacaksınız. Kapasiteler çoktan doldu, hatta yer açılsa bile muhtemelen sizden önce sırada 100 kişi vardır.

Süreçler benzer olsa da yatırım nereye olacak onu belirleyerek başlayalım.

Tarımsal sulama vb. veya izin alınmış bir saha uygulaması, Ev -iş yeri çatısı, Endüstriyel Tesis çatısı gibi…

Hangi Elektrik Dağıtım Şirketi bölgesindesiniz?

Bu niye önemli, çünkü başvuruyu ilgili Edaş’a yapmamız gerekiyor.  Aşağıdaki yol haritası EPDK dan,

Yol haritası görseli aslında tüm süreçleri sizin için özetliyor. Ama daha detay incelemek istiyorum diyenler için;

EPDK Lisanssız Elektrik Üretim Listesi

Özete devam etmek isteyenler için….

Başvuru için gereken belgeler ;
Tapu kaydı ve kira sözleşmesi veya arazi kullanım hakkını gösterir belge
Lisanssız Üretim Bağlantı Başvuru Formu
Kurulacak tesisin teknik özelliklerini gösteren Tek Hat Şeması
Kurulu Güç Sınırına İlişkin Beyan
Faliyet Yasağına ilişkin beyan
Elektrik aboneliği
*Tapu vs. için aslı dışında noter onaylı sureti götürmekte fayda var. Konuyla İlgili Belge ve Açıklama Linkleri ve Kaynaklar Aşağıda Yeralmaktadır.

Çatı Mevzuatı Duyuru (Çatı’da Güneş Enerjisinden Elektrik Üretme)

Lisanssız Üretim Bağlantı Başvuru Formu

Faaliyet Yasağına İlişkin Beyan Dilekçesi

GES (Güneş Enerji Santrali) Tek Hat Proje Çizim

Kurulu Güç Sınırına İlişkin Beyan Formu
Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Hidrolik Dışı Kaynaklara Dayalı Başvuru Süreci

Elektrik Piyasasında Tüketim Tesisi ile Ayni Ölçüm Noktasından Bağlı ve Güneş Enerjisine Dayali Üretim Tesisleri için Lisanssız Üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjisnin Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar

Başvurunuzun sonucu bir sonraki ayın sonunda ilgili EDAŞ web sayfasında Lisansız Elektrik üretimi ile ilgili sayfada yayınlanacak ve size de ayrıca bilgi verilecektir.

Asıl macera tabi ki bundan sonra başlayacaktır. Cevabımız geldi, olumlu, ne yapacağız ? (Olumsuz ise zaten sebebi yazılmıştır, çözüm var ise halledersiniz diye olumlu olan kısımdan 2.yazımda devam edeceğim.

Cuneyt S.Gungor

E.Elektronik Müh.

Yenilenebilir Enerji Uzmanı0850 304 1310 -0216 606 1310

3 yorum

 • Avatar Abdullah YAZAR dedi ki:

  Bu şekilde insanların hayalleri ile oynamaya ne hakkınız var kardeşim sizin, yok %90 ihtimalle yapamayacaksınız falan insanları teşvik edeceğinize siz bildiğiniz karamsarlığa sürüklüyorsunuz Türkiye enerji sektörü için bir şeyler yapacaksanız unvanınız olan ENERJİ UZMANI olarak bilgiler paylaşacaksanız paylaşın bu şekilde söylemlerinizi kınıyorum.
  Ben kendim Güneş Enerji Santrali kurdum hiç de söylediğiniz gibi sırada 100 kişi yoktu bu işe hevesli olup milli ve yerli üretim ile ülke ekonomisine kazanç sağlamak isteyen insanları siz gibi uzman denilen kişiler tarafından caydırıldığı için vazgeçtiler amacınız şahısların değil de büyük patronların şirketlerin yapması mı sizin bunda kazancınız ne kardeşim hala aklım almıyor bırakın vatandaşımız da yapsın kazansın. Son olarak buraya bir link bırakıyorum izlemeni tavsiye ederim uzman kardeş.
  https://www.youtube.com/watch?v=rnWHrzB2IOg

  • Cuneyt Selcuk Gungor Cuneyt Selcuk Gungor dedi ki:

   Sn.Abdullah Yazar,

   Öncelikle 20 Hazirandaki bakanlar kurulu kararını okumanızı, sonrasında da başvuru süreçlerinde neler yaşadığımızı bir gün bir araya geldiğimizde anlatmak isterim. Dediğiniz gibi çok kolayca kurduysanız, siz şanslı bir azınlıktasınız, elbette durumu düzeltmek için sürekli yenilikler yapılıyor, yönetmelikler her seferinde iyileştirilmeye çalışılıyor, ama solar sektörü tam olarak ifade ettiğiniz gibi büyük lisanslı ihaleler ile uluslararası şirketlere doğru yol alıyor. Umarım düzelir, yazılarımı okur, beni biraz tanırsanız sektör için verdiğim uğraşları belki görürsünüz. Konu heves kırmak değil, zorlukları baştan belirterek pes etmemeyi sağlamak. Çünkü sonuç ülkemiz için önemli, gelecek nesiller için ise gerekli.

 • Avatar Erdal Sevim dedi ki:

  Slm 2 adet 9 bin m2 catimiz var çorluda bize yardimci olcak varmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir