30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Limak Enerji Müşteri Memnuniyetini Anlık Takip Ediyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Limak Enerji, 3 milyonu aşan müşterisinin memnuniyetini anlık ölçmek amacıyla Pisano ile işbirliği yaptı.

Şirketten yapılan yazılı açılamaya göre, her işlem sonrası memnuniyeti ölçüp anlık olarak edindiği geri bildirimleri iş süreçlerinin geliştirilmesinde kullanan Limak Enerji, her gün yaklaşık 30 bin müşterisiyle Pisano’nun SMS kanalı üzerinden iletişim kuruyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Limak Enerji Uludağ Elektrik Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Alp Arı, şirket olarak müşteri memnuniyetini çok önemsediklerini ifade ederek, müşterilerinin memnuniyetini en üst seviyede tutmak amacıyla Pisano ile başlayan iş birliğimiz sayesinde günde ortalama 30 bin müşterinin memnuniyetini ölçtüğünü kaydetti.

Pisano’nun, ekip üyesi gibi çalıştığını belirten Arı, şunları belirtti.

“Kullanıcı dostu arayüzü, gelişmiş raporlama özelliği ve sunduğu anlık çözümler ile saha ekibimizi çok daha etkili bir şekilde yönetebiliyoruz. Elde ettiğimiz iç görüler ve gerçek zamanlı memnuniyet seviyesi analizleri sayesinde şubelerimizi, temsilcilerimizi ve iş süreçlerimizi daha verimli kurguluyoruz. Bu projeyle şirket olarak müşterilerimizin memnuniyetini en üst seviyeye çıkaracağımıza inanıyorum”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.