30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


LED Aydınlatma İle Tarım Yapılabiliyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Kışın ortasında kapalı ortamda çilek yetiştirmek LED teknolojisi sayesinde gerçek oluyor. İstenilen dalga boyunda ayarlanabilen LED’ler sayesinde istenilen özellikte tarım ürünleri yetiştirmenin önü açılıyor.

Kışın ortasında kapalı ortamda çilek yetiştirmek LED teknolojisi sayesinde gerçek oluyor. İstenilen dalga boyunda ayarlanabilen LED’ler sayesinde istenilen özellikte tarım ürünleri yetiştirmenin önü açılıyor.

Kış tarımı yapmak isteyen kişilerde, tam spektrumlu büyüme ışıklarının aydınlattığı, bir takım yüksek teknolojili topraksız saksılar satın alarak iç mekan bahçeciliğinde hidroponik (topraksız suda tarım) yöntemleri tercih ediyor ve bazıları kendi sistemlerini bile tasarlayabiliyor.

“LED aydınlatma ve su depoları ile oluşturulan ideal iklime sahip sistemlerle bitkiler beş kat daha hızlı ve doğal olarak büyüyor.”

Uzmanlara göre LED aydınlatma ve su depoları ile oluşturulan ideal iklime sahip sistemlerle bitkiler beş kat daha hızlı ve doğal olarak büyüyor ve sistem kapalı olduğundan dolayı kirlilik unsuru da olmadan bitkiler tezgah üzerinde temiz bir şekilde yetiştirilebiliyor.

Başlangıç hidroponik kiti; bitki kapsülleri, besin, kap ve LED ışıktan meydana geliyor. Hidroponik saksılarda bitkilerin büyüyüp yetişebilmesi için kullanıcının yapması gereken tek şey su takviyesi oluyor. LED ile tarım ürünlerini büyütmek için kullanılan armatürler pazarda çok satan ve popüler ürünler arasında yerini aldı.

Tarımsal ürünler hem çabucak gelişiyor hem de enerji tasarrufu sağlanıyor.

LED aydınlatma sayesinde tarımsal ürünler hem çabucak gelişiyor hem de enerji tasarrufu sağlanıyor. Tüm bunların yanı sıra LED ürünler, diğer geniş spektrumlu aydınlatma ürünlerine göre daha uzun ömürlü olmasından dolayı sabit giderlerde de tasarruf sağlıyor. LED ürünlerin farklı dalga boylu ışık üretebilmesi sayesinde istenilen renkte ve enerjideki ışık, yetiştirme tercihimize göre ayarlanabiliyor. Örneğin gün ışığı ve kırmızı LED ışık ile birçok meyve ve çiçek daha verimli olarak yetiştiriliyor, beyaz LED ile hızlı büyüme, mavi LED ile yüksek verimli büyüme sağlanabiliyor.

Her ne kadar bir kısım uzmanlar LED’in tarımda faydaları olduğunu söylese de LED teknolojisin henüz insan sağlığına ve doğaya etkisinin bilinmediği, birtakım riskli durumlara yol açabileceğini düşünüyorlar. Öte yandan, canlılık yaşamı için gün ışığı olmazsa olmaz.  LED ile yetişen tarım ürünlerinin gün ışığı ile yetişenlerle aynı tatta,aynı kalitede olup olmadığı ise bir başka merak edilen konu…

Kaynak: Aydınlatma Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.