30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Lavrov: Doğu Akdeniz İçin Tüm Taraflar Bir Araya Gelmeli

ANKARA (Enerji Portalı) – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının çıkarılmasıyla ilgili meselelerin tüm ilgili taraflar arasında yapılacak müzakerelerle çözülmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la bir araya geldi.

Yunan mevkidaşıyla yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarına ilişkin açıklamalarda bulunan Lavrov, şunları ifade etti:

“Kıbrıs kıta sahanlığı da dahil bölgedeki enerji kaynaklarıyla ilgili sorunları ele alacak olursak, biz her zaman Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Mısır da dahil olmak üzere tüm ilgili tarafları bu sorunları müzakere yaparak, 1982 Deniz Hukuku Sözleşmesiyle belirlenen normlar kapsamında kabul edilebilir mutabakatlar yaparak çözmeye çağırıyoruz.”

“Yavuz ve Fatih sondaj gemileri planlanan şekilde çalışmalarını sürdürüyor.”

Dün 12. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Doğu Akdeniz’de yapılan son çalışmaları ile ilgili şunları aktardı:

Yavuz sondaj gemisi Güzelyurt mevkisinde sondajına birkaç hafta önce başladı. Fatih sondaj gemisi de Finike’deki sondajını bitirdi, ikmaller için Mersin Taşucu Limanı’na geldi. Birkaç haftalık ikmal ve yenileme çalışmalarından sonra tekrar KKTC’den almış olduğumuz lokasyonda en kısa süre içinde sondajına başlayacak. Varsa bulacağız bulduğumuzda da milletimizle paylaşacağız. Biraz sabırlı olmak gerekiyor.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.