30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Lacy: Türkiye, Daha Temiz Enerjiye Geçiş İçin İyi Bir Başlangıç Yaptı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – OECD’nin Türkiye Çevresel Performans İncelemesi (OECD Environmental Performance Reviews: Turkey 2019) raporu, Türkiye’nin emisyonları kısmak için yenilenebilir enerji yatırımlarının artırmasının gerektiğini belirtiyor.

OECD’nin üçüncü Türkiye Çevresel Performans İncelemesi (OECD Environmental Performance Reviews: Turkey 2019) ülkenin kömür, petrol ve gaza ağırlıkla bağımlı kalmayı sürdürürken yatırım teşviklerinin yenilenebilir enerji kullanımını on yıl içerisinde ikiye katlamaya yardımcı olduğuna, ekonomik büyümeden ve gelir artışından dolayı enerji talebinin hızla yükselmesinin enerji karışımının %88 fosil yakıtları ve %12 yenilenebilir enerji olarak sabit kalması anlamına geldiğine işaret ediyor.

Türkiye’nin seragazı emisyonu 2005-16 döneminde %49 artarken aynı dönemde OECD bölgesi genelinde %8’lik düşüş gerçekleşmişti. Her ne kadar Türkiye, 2015 Paris Anlaşması’nı imzalamış olsa da iklim değişikliğini azaltma hususundaki bu küresel mutabakatı onaylaması beklenen az sayıda ülkeden biri. Aynı zamanda 2020 için iklime dönük hafifletme taahhüdünde bulunmayan tek OECD ülkesi.

OECD Çevre Direktörü Rodolfo Lacy, “Türkiye, daha temiz enerjiye geçiş için iyi bir başlangıç yaptı fakat çabalarını yoğunlaştırması ve jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisine yatırımını artırması gerekiyor. Enerji verimliliğine dönük hedefler koymak da öncelik olmalı.” diye belirtti.

İnceleme Türkiye’nin çevre vergilerini kullanmasından, bilhassa petrole dönük yüksek vergi oranlarından övgüyle bahsediyor, ancak sistemin tüketicilerin daha eski ve daha yüksek emisyonlu olabilecek kullanılmış araçlar satın alması için teşvikler içerdiğine işaret ediyor. Ayrıca daha temiz enerjiyi ve taşımacılık seçeneklerini teşvik etmek için fosil yakıt sübvansiyonlarının kademeli olarak kaldırılması çağrısında bulunuyor.

İlgili rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.