30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı

Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı, Avrupanın Rusya’dan Doğalgaz alımındaki alternatif Doğalgaz Boru hattı projelerinde biridir.

Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı Yaklaşık 1.200 km Uzunluğunda Proej Rusya Vilborg’ten başlayıp Narva Körfezi, Baltık Denizinde devam ederek Almanya Greifswald’a ulaşacak şekilde projelendiriliyor.  Kuzey Akım projesi (2 hat birden) Yıllık 55 Milyar metre3 kapasiteye sahip olacak.

Kuzey Akım 2 Projesi Aslında ilk Proje Kuzey Akım 1 ile başlangıç noktası dışında hemen hemen aynı rotayı izleyecek. Kuzey Akım Doğalgaz projesinde Boru Hattı tabanı Bovaenkovo doğalgaz sahası Yamalo-Nenets Özerk Okrugu olarak planlanıyor.

Proje’nin toplamda 9,5 milyar Euro’ya malolması bekleniyor. Gazprom’un bölge için önemli yatırımların biri olan proje Avrupanın önemli orandaki Doğalgaz ihtiyacına cevap verecek.  Kuzey Akım 2 Projesinin 2019 yılında tamamlanması bekleniyor.

AB Hedefleri doğrultusunda Yenilenebilir Enerji’ye yönelsede Enerjinin Yüzde Yüz olarak Yenilenebilir Enerjiden karşılanması yakın bir gelecekte olamayacak. Bu doğrultuda toplam Enerji ihtiyacı bakımıdan Kömür yerine Doğalgaz kullanımı CO2 emisyonunu Yüzde 14 oranında düşüreceğinden ve Hızla artan Enerji ihtiyacına hızlı çözüm olabilecek Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı Avrupa için hayati önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.