30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kuyulutaş Hidroelektrik Santrali Üretime Başladı!

KONYA (Enerji Portalı) – Konya’nın Akşehir ilçesinde yer alan ve bir yılda 10 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak olan Kuyulutaş Hidroelektrik Santrali elektrik üretimine başladı.

Konya’nın Akşehir ilçesinde 2016 yılında başlatılan Kuyulutaş Hidroelektrik Santrali’nin Ekim ayından bu yana elektrik üretimi gerçekleşiyor.  Santralin bir yılda 10 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılaması planlanıyor.

Konuyla ilgili yerel bir gazeteye konuşan HES Projesi Sorumlusu Elektrik Mühendisi Zülküf Harman:

“Yapılan üretimle Akşehir’de yıllık 10 bin konutunun enerji ihtiyacının karşılanabilecek. Projemiz HEMAK Enerji Grubu tarafından 2016 yılında 49 yıllık işletme lisansı ile Kuyulutaş Hidroelektrik santrali olarak Akşehir’e bağlı Değirmenköy Mahallesi’ne kazandırmış bulunmaktayız. 2016 yılında HEMAK Enerji Grubu olarak yapım faaliyetlerine başlamış olup 2018 Ekim ayı itibariyle projemiz devreye girmiş bulunmaktadır.

Kurulu gücümüzün 2 MW olmasından itibaren yaklaşık olarak Akşehir’in 10 bin konutunun enerji ihtiyacının karşılama kapasitesine sahip durumda. Yapılan projenin yapım süresince oluşan  yatırım bedeli olarak 10 Milyon TL kadar bir bütçe gideri oluşturuldu. Ayrıca projemiz yapım süresinde 200 kişiye istihdam sağlarken işletmesi ise 49 yıllığına alındı. 49 yıl boyunca da 7 kişiye ayrıca istihdam sağlanarak ülke ve bölge ekonomimize katkı sağlamış olacağız.

Hidroelektrik santralimizin yapım ve işletme süresinde gerek mülki amirlerimiz gerekse kurum ve kuruluşlar tarafından verilen destekler için HEMAK Enerji Grubu olarak teşekkür ediyoruz. Bu projenin hem ülkemize hem de bölgemize tekrardan hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Harman, proje aşamasında 1.303 metre kotunda suya yapılan regülatör ile çökertimi sağlanmış olarak 2.550 metre uzunluğunda CTP boru ile suyun iletiminin gerçekleştirildiğini söyledi. İletişim hattının sonunda 1.295 metre kotunda yükleme havuzunda suyun birikimi sağlanarak bin 147 metre kotunda suyun çelik boru ile tribünlere getirerek enerji üretimini yapıldığını kaydetti.

Yıllık olarak 15 Milyon kWh elektrik üretiminin olacağını söyleyen Harman, “Üretilen enerjimizin 2 bin 600 metre iletim hattı ile Değirmenköy Mahallesi ve Akşehir trafo merkezine kadar iletmekteyiz. Biz firma olarak sosyal projelerin de içinde olmak halkımızla dialoğumuzu geliştirmek istiyoruz.”diye ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.