30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kütahya Emet’ten 1.6 Milyon Kilovatsat Elektrik Üretimi

KÜTAHYA (Enerji Portalı)-Kütahya Emet Belediyesi ,Esentepe Mahallesi Zaimlan mevkisinde 18 dönümlük alanda kurduğu 3 bin 24 panelle, bu yılın başından itibaren güneş enerjisinden elektrik üretmeye başladı.

Kütahya’da Emet Belediyesi, güneş enerjisinden 1,6 milyon kilovatsaat elektrik üretti. Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan konuya ilişkin, “Hedefimiz kendi enerjimizi üreterek enerji masraflarımızı karşılamak ve bu alanda yapılacak harcamaları ise halkımıza hizmet noktasında başka alanlarda kullanmaktır.” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen güneş paneli sahası sayesinde, yıl boyunca 1 milyon 600 bin kilovatsaat elektrik enerjisi üretilerek, ülke ekonomisine yaklaşık 1 milyon 300 bin liralık kazanç sağlandı.

Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, yaptığı açıklamada, kurulan tesiste belediyeye ciddi oranda gelir de elde edildiğini söyledi.

Doğan, şöyle konuştu:

Günde ortalama 5 bin kilovatsaat enerji üretilen tesisimizin gelirini daha da artarak 3 yılda kendini amorti etmesini bekliyoruz. Hedefimiz kendi enerjimizi üreterek enerji masraflarımızı karşılamak ve bu alanda yapılacak harcamaları ise halkımıza hizmet noktasında başka alanlarda kullanmaktır.”

Doğan, yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde doğaya da büyük katkı sağlandığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.