30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Kütahya Belediyesi’ne “Güneş”ten Aylık 30 Bin Lira Kazanç

KÜTAHYA (Enerji Portalı) – Kütahya Belediyesi, yaklaşık 7 dönüm arazi üzerine kurduğu güneş enerji santralinden (GES) 200 hanenin elektrik enerjisini karşılıyor, aylık 30 bin lira gelir sağlıyor.

Belediyeden yapılan yazılı açılamaya göre, 2016 yılında Kütahya Belediyesi ile Zafer Kalkınma Ajansı arasında imzalanan protokolle çalışmalarına başlanan “Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi” projesinin enerji üretmeye devam ettiği kaydedildi.

Projenin, en az 25 yıl, 25 yıldan sonra üretim kapasitesinin yüzde yüzden, yüzde 95’ler seviyesine indidiği bildirilen açıklamada, şunlar bildirildi:

“Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi’ projesi tarıma elverişli olmayan ve inşaat yapımına uygun olmayan 6 bin 890 metrekare alana, güneş enerji santrali kurularak verimli hale getirilmiştir. Bu proje kapsamında Zafer Kalkınma Ajansından 750 bin liralı hibe destek alınmıştır. Üretilen elektrik yaklaşık 4 kişilik aile baz alındığında 200 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına karşılık gelen bir üretimi karşılamaktadır. Burada üretilen elektrik OEDAŞ’a satılarak Kütahya Belediyesi aylık yaklaşık 30 bin lira gelir elde etmektedir. İhale kapsamında günlük bin 500 kilovat aylık ise 45 bin  kilovatlık elektrik üretimi hedeflenmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir