30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Kurum: Tarım Arazilerinin Kiraları 6 Ay Süreyle Ertelendi

ANKARA (Enerji Portalı) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tarımsal amaçlı kiralanan hazine arazilerinden alınacak kira bedellerinin 6 ay süreyle ertelendiğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dünya genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını tedbirlerini açıkladı. Bakan Kurum, bu konuda tarım sektöründeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik yeni tedbirler aldıklarını belirtti.

Kurum, Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Ecrimisil Bedelinin Yarısı Üzerinde Kiralama Projesi kapsamındaki çiftçilerin ödemelerini kolaylaştırma kararı aldı. Bu kararın kira ödemelerinin ertelenmesi olduğunu bildiren Kurum, şunları kaydetti:

Koronavirüs salgını nedeniyle Hazineye ait tarım arazisini kiralayan çiftçilerin nisan, mayıs ve haziran ayı kira ödemelerinin 6 ay süreyle ertelenmesine karar verildi. Uygulama koyduğumuz erteleme kararından yaklaşık 600 milyon metrekare alan için kiralama sözleşmesi düzenlenen 51 bin çiftçi yararlanacak.” 

Bakan Kurum, Hazineye ait tarım arazilerine ilişkin ecrimisil işlemlerinin de hasat dönemi dikkate alınarak yürütüleceğini ifade etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir