30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Kurulması Planlanan Enerji Fonu Kalıcı Çözüm Olamayacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, Nisan ayında açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP)’nda vurgulanan “Enerji Girişim Sermayesi Fonu” herhangi bir gelişme yaşanmadığına dikkat çekti.

Türkiye’de son on beş yılda enerji üretimi ve dağıtımına yapılan 100 Milyar Doların üzerindeki yatırım, büyük oranda dövize dayalı kredilerle gerçekleşti. Ekonomide görülen yavaşlama, enerji talebinin düşmesi ve finansman maliyetlerinin artması; bu yatırımların planladığı gibi hayata geçirememesine neden oldu.

Çözüm olarak ise Nisan ayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Yeni Ekonomi Programı (YEP) ortaya konmuştu. Fakat programda henüz herhangi bir gelişme yaşanmadı. Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, programı olumlu bulduklarını ifade ederek:

“Enerji sektörünün 47 Milyar Dolar civarında borcu var. Bu borcun 13 Milyar Dolarının sorunlu krediler oluşturuyor. Dolayısıyla bu durum enerji sektörünün problemi olmaktan öteye geçiyor ve finans sektörünün problemi olmaya doğru evriliyor. Sayın Bakanımızın ifadelerinde yer bulan Girişim Sermayesi Fonu, bankacılık sektörü üzerinde bulunan ve taşınamayan sorunlu borçları bilançoların dışına çıkarılmasını hedefliyor. Merkez Bankası’nın 425 baz puanlık faiz indirimi ile elleri bir ölçüde rahatlayan bankalarımızın, Girişim Sermayesi Fonu ile ellerinin daha da güçlenerek iç piyasayı daha hızlı finanse edebileceklerini düşünüyorum.

Kurulması planlanan Fon’un yararlı bir girişim olmakla birlikte kalıcı çözüm sağlamayacaktır. Uzun vadeli çözümün tüketimi azaltıp verimliliğe odaklanmaktan geçiyor.” diye belirtti.

Kaynak: Menemen Haber

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.