30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Küresel Yenilenebilir Enerji Kurulu Gücü 2.000 GW’ı Geçti

İSTANBUL (Enerji Portalı) – 21. Yüzyıl Yenilenebilir Enerji Politika Ağı’nın (REN 21)’in raporuna göre 2018 yılı sonu verilerine göre yüzde 8 artarak, 2 bin 378 gigavata yükseldi.

Yenilenebilir enerji dünyasının başarılarına ve faydalarına dikkat çekileceği ve ilk kez kutlanacak Dünya Yenilenebilir Enerji Günü (World REnew Day) nedeniyle, 21. Yüzyıl Yenilenebilir Enerji Politika Ağı’nın (REN 21) “Küresel Durum Raporu (Global Status Report 2019)”ndan derlenen bilgilere göre, geçen yıl dünya genelinde yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar 289 milyar dolara ulaştı.

İklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelede yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirdi…

Son yıllarda iklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelede farkındalığın yaygınlaşması dünya genelinde yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımların artmasına yardımcı oldu. Böylece dünyada yenilenebilir enerji üretim kapasitesi geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 8 yükselerek, 2 bin 378 gigavata ulaştı.

Geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerji kurulu gücüne 181 GW ilave güç eklendi. Böylelikle yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı da yüzde 26’ya ulaştı.

Raporda, küresel olarak yenilenebilir enerji yatırımlarının artışının en büyük nedeni olarak 169 ülkede yenilenebilir enerji hedeflerinin ulusal ve uluslararası düzeyde başarıyla uygulanması olarak ifade edildi.

“Yenilenebilir enerjide en fazla katkı 100 GW’lık güneş enerjisinden geldi.”

Dünyada yenilenebilir enerji kapasitesine en büyük katkı, geçen yıl ilave edilen 100 GW’lık güneş enerjisi kurulu gücüyle sağlandı. Böylelikle, küresel güneş enerjisi kurulu kapasitesi söz konusu dönemde 505 GW’a ulaştı.

Güneş enerjisini, 51 GW artışla rüzgar enerjisi, 20 GW ilave ile hidroelektrik takip etti. Bu üç alanda en fazla yatırımı Çin ve ABD gerçekleştirdi.

Yıl sonu itibarıyla, dünya genelinde rüzgar enerjisi kurulu gücü 591 GW, hidroelektrik ise bin 132 GW seviyesine ulaştı.

Güneş enerjisi ile termal ısıtma alanında ise geçen yıl 33 gigavat ilave gerçekleşti, böylelikle dünya genelinde termal güneş enerjisi kapasitesi 480 GW oldu.

“Yenilenebilir enerji kaynaklarının ulaşımda kullanımı artıyor.”

Rapora göre, yenilenebilir enerji politikalarının uygulandığı ulaşım alanlarının başında karayolu ulaşımı geliyor. Karayolu ulaşım araçlarında, akaryakıt kullanımında fosil kaynaklar yerine temiz ve biyoyakıtların yanı sıra elektriğin kullanımının da her geçen yıl arttığı belirtiliyor.

Karbonsuz trafik üzerine çalışmalar özellikle Avrupa, ABD ve Kanada’da artarken, özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının tren, denizcilik ve havacılıkta da kullanımı yaygınlaşıyor.

Yıl sonu itibarıyla 70 ülkede ulaşımda temiz kaynaklar politikalarının uygulandığı belirtilen raporda, elektrikli araçların yaygınlaşması için ülkelerin hem kullanıcılara hem de elektrikli araç üreticilerine enerji politikalarında desteklerin artırılması gerektiği vurgulanıyor.

Raporda ayrıca;

  • Politikalar,
  • Piyasa ve endüstri eğilimleri,
  • Enerjiye Ulaşım İçin Yenilenebilirlerin Dağılımı
  • Yatırım Akışları
  • Enerji Sistemleri ve Teknoloji
  • Enerji Verimliliği,
  • Şehirlerde Yenilenebilir Enerji gibi konular ele alınıyor.

RENEWABLES 2019 Global Status Report okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/06/RENEWABLES-2019-Global-Status-Report.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.