30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Küresel Rüzgar Enerjisi Sektörüne Türk Kadınları Damgası

İSTANBUL (Enerji Portalı) – TÜREB Genel Koordinatörü Zeynep Aslıhan Yurtsever ve TÜREB Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Murray, uluslararası arenada Türk kadınlarını temsil edecek.

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi GWEC ve Enerji Dönüşümü için Küresel Kadın ağı GWNET, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Genel Koordinatörü Zeynep Aslıhan Yurtsever’i “2020 Rüzgar Enerjisinde Kadınlar Küresel Liderlik Programı Türkiye Elçisi” olarak atadı.

TÜREB Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Murray da, 13 ülkeden 15 katılımcının seçildiği “Rüzgar Enerjisinde Kadınlar Küresel Liderlik Programı”na Türkiye’den seçilen isim oldu. Program:
>> Rüzgar enerjisi endüstrisindeki kadınların kariyer gelişimlerini hızlandırmak,
>> Liderlik pozisyonlarına giden yolu desteklemek ve
>> Küresel çapta geçerli bilgi paylaşımı ve yetkilendirme ağını geliştirmek

için özel olarak tasarlandı.

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi ve Enerji Dönüşümü için Küresel Kadın Ağı tarafından seçilen her iki kadın yönetici Türkiye rüzgar sektöründe çalışan kadınların sesi olacak. TÜREB Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Murray şu açıklamalarda bulundu:

“2020 Rüzgar Enerjisinde Kadınlar Küresel Liderlik Programı”na başvuran 110 kadından seçilen 15 kişi arasına girdi. Gruba üye gönderen diğer ülkeler ise Arjantin, Brezilya, Hindistan, Endonezya, Kenya, Meksika, Filipinler, Rusya, Güney Afrika, Tayland, Venezüella ve Vietnam oldu.”

Rüzgar enerjisi alanında “Kadınlar”…

Küresel Elçiler’, kendi ülkelerinde rüzgar enerjisi endüstrisindeki çeşitlilik ve sürdürülebilirliğin lideri olarak kabul ediliyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Genel Koordinatörü Zeynep Aslıhan Yurtsever’in de aralarında olduğu küresel elçiler farklı görevlere sahip. Bu görevler:

Bulundukları ülkelerdeki ulusal iletişim, strateji ve sektördeki cinsiyet eşitliği konularında çeşitli girişimler yürütmenin yanında; kamu, özel sektör ve medya için de bu konulardaki ana sözcü konumunu üstleniyorlar.

Rüzgar enerjisi endüstrisi erkek egemen bir alan olmaya devam ediyor. Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) ve IRENA tarafından yayınlanan 2020 tarihli “Rüzgar Enerjisi: Bir Cinsiyet Perspektifi” başlıklı rapor:
Kadınların küresel rüzgar enerjisi iş gücünün yalnızca yüzde 21’ini oluşturduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir