30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Küresel PV Endüstrisinde İstihdamı Asya Sırtlıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), güneş enerjisi sektöründe küresel istihdamın 2017’de yüzde 8,7 arttığını ve Asya’nın toplam istihdamın üçte ikisine ev sahipliği yaptığını duyurdu.

IRENA’nın 2018 İstihdam Raporu’na göre, güneş enerjisi sektörü dünya genelinde 94 gigavatlık rekor kurulum gerçekleştirdi. Çin, Hindistan, ABD ve Japonya yüksek iş yaratan pazarla olurken, bunları Türkiye, Almanya, Avustralya ve Kore izledi.

Başını Çin’in çektiği ilk 5 ülke, küresel güneş enerjisi istihdamının yüzde oluşturuyor. Sektörde en fazla istihdam sağlayan 10 ülkenin 8’inin bulunduğu Asya, küresel istihdamın yüzde 88’ini temsil ediyor.

Dünyanın önde gelen PV ekipman üreticisi ve en büyük kurulum pazarı olarak adeta rakipsiz olan Çin, dünya çapında yaklaşık 2,2 milyon iş yarattı.

Benzer şekilde, yeni kapasite eklemelerindeki güçlü büyüme Hindistan’daki istihdamı 164 bin kişiye yükseltti.

Buna karşın, Avrupa’daki PV istihdamında düşüş devam etti. sınırlı yurt içi kurulum pazarları ve Avrupalı modül üreticileri arasında rekabet gücünün bulunmadığını yansıtarak, düşüşünü sürdürdü. Sektördeki istihdam Avrupa Birliği genelinde yüzde 8’lik bir düşüş yaşadı.

Daha da şaşırtıcı olarak, ABD istihdamı ilk kez yaklaşık 233 bin kişiye düştü.

Güneş panelleri yaygınlaşmaya devam ettikçe, daha fazla sayıda ülke, başta kurulum, işletme ve bakım olmak üzere tedarik zinciri boyunca daha fazla istihdam yaratacaktır.

Küresel PV sektöründe en fazla istihdama sahip ülkeler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.