30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Küresel Petrol Piyasalarındaki Düşüşü Telafi Etmek İçin 20 Trilyon Doların Üzerinde Yatırım Yapılmalı”

SUUDİ ARABİSTAN (Enerji Portalı) – Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, pazar günü yaptığı açıklamada Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya’nın başını çektiği üye olmayan bağımsız üreticiler (OPEC dışı) arasındaki petrol üretimini kısma anlaşmasının devam edebileceği dile getirdi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid El-Falih, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleşen 13’üncü Ortak İzleme Komitesi toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan El-Falih, açıklamada Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya’nın başını çektiği üye olmayan bağımsız üreticiler (OPEC dışı) arasındaki petrol üretimini kısma anlaşmasının devam edebileceği dile getirdi.

El Falih, anlaşma uyarınca bu yılın ilk iki ayında gerçekleşen kısıtlama oranın 2017 ve 2018’den daha düşük olduğunu ancak petrol üreticilerinin “gecikmeyi telafi edeceklerini” söyledi. El-Falih, Suudi Arabistan ve Azerbaycan gibi diğer petrol üreticilerinin ham petrol piyasasında istikrarı sürdürmek için birlikte çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

“Biz ve Rusya, diğer üreticilerle birlikte aynı yuvarlak masada oturuyor ve küresel petrol piyasasını nasıl stabilize edebileceğimizi konuşuyoruz.”

Bugünkü basın toplantısında ise El-Falih Rusya ile ilişkilere değinerek, “Rusya, büyük bir enerji tedarikçisi, teknolojik lider, uzay alanında önemli yere sahip. Biz ve Rusya, diğer üreticilerle birlikte aynı yuvarlak masada oturuyor ve küresel petrol piyasasını nasıl stabilize edebileceğimizi konuşuyoruz. Rusya, Avrupa’ya doğal gaz, Çin’e de petrol sağlayan büyük bir tedarikçi. Eğer yaptırım kararı alınırsa bu, Avrupa’ya, Çin’e ve tüm dünyaya yansır.”

Petrol piyasasının arz ve talep dengesini sağlayan potansiyel bir yeniden yapılanma sürecinden geçtiğini söyleyen OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, bu doğrultudaki ortak hedef üzerinde yoğunlaştıklarını da belirtti.

Küresel petrol piyasasında yaşanan durgunluğun ardından gerekli tedbirlerin alınmasıyla yeniden istikrar sağlandığını aktaran Barkindo, buna rağmen halen yavaş bir ilerleme kaydedildiğini söyledi. Barkindo, Bakü’deki toplantının oturum aralarında yaptığı açıklamasında büyük petrol üreticilerinin küresel petrol piyasasında arz ve talepteki dengesizliği önlemeye yönelik iş birliği ve çabaları bakımından büyük başarılar elde ettiklerini söyledi. Barkindo ayrıca petrol piyasasıyla ilgili sorunları ele almak için ABD ile daha fazla iletişim kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Tüm tarafları enerji sektörünü etkileyen konuları ele almak için bize katılmaya davet ediyoruz.”

Talep düşüşünden kaynaklı birtakım sorunlar gördüklerine işaret eden OPEC Genel açıklamasının devamında, “İki yıldır yatırımların küçüldüğünü görüyoruz. Şu an bile sınırlı bir iyileşme var. Bununla birlikte küresel ekonominin temel yapı taşı olan uzun vadeli projeler için halen cesaret verici bir tablo görünmüyor. Bu nedenle tüm tarafları enerji sektörünü etkileyen konuları ele almak için bize katılmaya davet ediyoruz.” diye ifade etti.

“Yaşanan düşüşü telafi etmek için önümüzdeki 25 yıl içinde 20 trilyon doların üzerinde yatırım yapılmasına ihtiyaç var.”

Suudi petrol şirketi Aramco’nun Yönetim Kurulu Başkanı Emin Nasır’ın geçen yıl yaptığı tahminlere göre küresel petrol ve doğalgaz endüstrisinin talepte beklenen büyümeyi karşılamak ve üretim alanlarının verimliliğinde yaşanan doğal düşüşü telafi etmek için önümüzdeki 25 yıl içinde 20 trilyon doların üzerinde yatırım yapılmasına ihtiyaç var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir