30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Küresel Off-Grid GES Kapasitesi 9 yılda 3’e Katlandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünya genelinde şebeke dışı (off-grid) yenilenebilir enerji kapasitesi son 9 yılda 3 kat artış gösterdi.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’ndan (IRENA) yapılan açıklamaya göre, 2008 yılında 2 gigavatın altında olan küresel off-grid yenilenebilir enerji kapasitesi takip eden 9 yıl içerisinde 3 kat artarak 2017’de 6,5 gigavatın üzerine çıktı.

Tarihi büyümeye en büyük katkı Afrika ve Asya’daki ülkelerden geldi. IRENA’ya göre Afrika’da 53 milyon, Asya’da 76 milyon kişi bu tür güç kaynaklarını kullanıyor.

– Asya kapasite dağıtımına öncülük ediyor

Asya’da, toplam off-grid kapasitesi, 2008’de 1,3 gigavattan 2017’de yaklaşık 4,3 gigavata yükseldi. 2008’de yüzde 11 olan güneşin payı da neredeyse 3 kat artarak 2017’de yüzde 30’un üzerine çıktı.

Örneğin, Hindistan’da güçlü bir politika odağı, Hindistan’da, özellikle de su pompalamada tarım dışı şebekelerin ve kamuya ait nihai kullanımların hızla yaygınlaşmasına yol açtı. Ülkede sulama ve içme suyu arzında kullanılan güneş enerjisi pompalarının sayısı 2014’te 11 bin 626 seviyesindeyken 2018’de 177 bine yükseldi.

– Finansman modelleri

Hükümet iki tür finansman programını kabul etmiştir: ilk olarak, çiftçiler, pompanın karşılaştırma maliyetinin yüzde 30’luk bir sermaye sübvansiyonu aldılar. İkinci, kredi bağlantılı plan, yüzde 40 sermaye sübvansiyonu, yüzde 20 faydalanıcı katkısı ve kalan tutar, Ulusal Tarım ve Kırsal Kalkınma Bankası (NABARD) aracılığıyla uygulanan bir kredi olarak genişletilmiştir.

Hükümet finansman desteğinin yanı sıra kapasite oluşturma, standardizasyon, çiftçilere finansman sağlanmasını kolaylaştırma ve su kullanımı izleme standartlarını uygulama yoluyla bir ekosistem oluşturmak için adımlar attı.

Ayrıca, Hindistan’daki güneş sokak lambalarının sayısı, 2014-2018 yılları arasında 620 bini aştı.

– Afrika hızlı hareket eden bir merkez olarak ortaya çıkıyor

Afrika’nın 2008 yılında 231 megavat olan kümülatif off-grid yenilenebilir enerji kapasitesi, 2017’de yaklaşık 1.2 gigavata çıktı.

Kaynağın bolluğu, teknolojinin dağınık doğası ve azalan maliyetler güneş enerjisini, büyük oranda ulusal şebekenin yetersiz olduğu alanlarda geniş bir yelpazede elektrik hizmetlerini karşılamak için tek seçenel haline getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.