30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Küresel Jeotermal Enerji Kurulu Gücüne 587 MW Yatırım Yapıldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) -Büyümesini sürdüren küresel jeotermal sektörü, 2017 yıl sonu ile 2018 yıl sonu arasında Dünya genelinde 587 MW enerji üretim kapasitesine katkıda bulundu. Açıklanan son verilere göre, Türkiye’nin 2017’de jeotermal enerji kurulu gücü 1100 megavat oldu, rakamın 2018’de 1347 megavata yükseldi.

Büyümesini sürdüren küresel jeotermal sektörü, 2017 yıl sonu ile 2018 yıl sonu arasında Dünya genelinde 587 MW enerji üretim kapasitesine katkıda bulundu. Açıklanan son verilere göre, Türkiye’nin 2017’de jeotermal enerji kurulu gücü 1100 megavat oldu, rakam 2018’de 1347 megavata yükseldi.

Bir araştırmaya göre 2009-2018 yılları arasında gerçekleşen jeotermal santrallerin kurulu güç büyümesi ise aşağıdaki şekildeki gibi gerçekleşti:

ÜLKE KURULU GÜÇ (MW)
Türkiye   1.317
Endonezya 956
ABD 599
Kenya 509
Yeni Zelanda 421
İzlanda 180
İtalya 134
Şili 48
Diğer 177

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkan Vekili Ufuk Şentürk, bir gazeteye yapmış olduğu açıklamada Türkiye’nin jeotermal enerjisini değerlendirdi.

Şentürk, 1347 MW kurulu güçle ABD, Filipinler ve Endonezya’nın ardından dördüncü olduğunu dile getirerek, “YEKDEM destekleri devam ederse Türkiye çok rahat bir şekilde jeotermalde dünya üçüncülüğüne yükselecektir. Jeotermal yatırımları şu an durma noktasında. Bir an önce YEKDEM’in olumlu veya olumsuz açıklanması gerekir.” diye belirtti.

YEKDEM’in 2020’de sona ereceğini anımsatan Şentürk, en azından jeotermal için bu mekanizmanın devam etmesi gerektiğini belirtti.

“Mevcut durumda Türkiye’de 4 bin MW’lık kapasite var”

Türkiye’de 4 bin megavatlık bir kapasite olduğunu vurgulayan Şentürk, “Kurulması gereken 2 bin 500 megavatımız var daha. Jeotermal sektöründe faaliyet gösteren firmaların hep başka işleri de var. Burası için ayırdıkları kaynak için YEKDEM’i bekliyorlar. YEKDEM bugün açıklansın yarın sektörde en az 20 sondaj kulesi çalışmaya başlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

3 ihtisas jeotermal sera bölgesi kurulacak…

Şentürk, 3 ihtisas jeotermal sera bölgesi kurulacağını dile getirdi. Tarım ve Orman Bakanlığıyla koordineli çalıştıklarını anlatan Şentürk, şunları kaydetti:

“Jeotermalin kullanım alanı konut ısıtma ve seralarda da giderek artıyor. Alt yapı yatırımlarının yaklaşık yüzde 80’inin bakanlık tarafından karşılanmak kaydıyla ihtisas organize sera bölgelerini belirlemeye başladık. Bunlardan en büyüğü Alaşehir Kemaliye’de bin 347 dönüm bir alan. Tamamen jeotermal santral yatırımcılarının tedarik ettiği sıcak suyla ısınacak. Burada yaklaşık 2 bin kişi istihdam edilecek. 650 dönümlük Denizli Sarayköy’de de Zorlu Enerji’nin jeotermalinden beslenecek seranın alt yapı çalışmaları tamamlandı. Sera yapılabilir hale getirildi. Yine Aydın Efeler’de 650 dönümlük bir sera projesi için de bakanlıkla beraber çalışmaya başladık.”

Gerçek dışı haberlerle halka yanlış lanse ediliyor…Jeotermalin olumlu veya olumsuz bir etkisi yok.”

Jeotermal santrallerin çevreye herhangi bir zararının olmadığının altını çizen Şentürk, şöyle konuştu:

“Allah bize petrol vermemiş ama böyle bir kaynak vermiş. Gerçek dışı haberlerle halka yanlış lanse ediliyor. Biz bu çalışmaları halka anlatmaya devam edeceğiz. Örneğin, ‘incirde verimler düştü’ diyorlar. TÜİK rakamlarına göre Aydın’da ilk jeotermal yapıldığında yani 2012’de ağaç başına incir verimi 31 kilogram iken geçen yıl 39 kilogram olmuş. Buradan şunu çıkartıyoruz; bu tamamen iklimsel koşullardan ve çiftçinin bilinçlenmesinden kaynaklı. Jeotermalin olumlu veya olumsuz bir etkisi yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.