30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Küresel Isınma Düzeyini 1,5°C’de Sınırlandırmak Hala Olası

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İklim değişikliği tehdidine karşı küresel tepkinin güçlendirilmesi, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması ve yoksulluğun azaltılması konularında hazırlanan 1,5 °C Küresel Isınma Özel Raporu’nun açıklanması üzerine TEMA Vakfı raporu değerlendirdiği bir toplantı gerçekleştirdi.

IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) tarafından hazırlanan rapora göre şu an iklim değişikliğinin etkilerini bilimsel olarak azaltabilecek durumdayız. Ancak bunu başarmanın tek yolu küresel ısınma sınırını 2°C’de değil, 1,5 °C’de tutmak. Raporla ilgili değerlendirmeler yapan TEMA Vakfı, Türkiye’nin bu kapsamda atması gereken ilk adımın, Paris Anlaşması’nı onaylamak olduğunu söylüyor.

Rapor Yol Gösterici Olma Niteliği Taşıyor

1,5 °C Küresel Isınma Özel Raporu’nun içeriğine dair konuşan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin başyazarlarından TEMA Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, “Raporda 1 °C küresel sıcaklık artışıyla birlikte aşırı hava olaylarında ve deniz seviyesi yükselmelerinde artışın, Arktik deniz buzullarında azalışın net bir şekilde görülmesi en önemli tespitler arasında yer alıyor” dedi.

İnsan Kaynaklı Sera Gazı Emisyonları Sıfırlanmalı

Raporun, sıcaklık artışının 2 derece yerine 1,5 °C altında sınırlandırılması ile iklim değişikliğinin birçok etkisinin azaltılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Murat Türkeş: “Örneğin sıcaklık artışının 1,5 °C’de sınırlandırılması, 2100 yılı itibariyle deniz seviyelerinin sıcaklık artışının 2 °C’de sınırlandırılması senaryosuna göre 10 santimetre daha az yükselmesi anlamına geliyor. Rapor sıcaklık artışını 1.5 °C ile sınırlandırmanın, enerji, endüstri, binalar, ulaşım, şehirler ve arazi kullanımında hızlı ve kapsamlı dönüşümleri gerektirdiğini vurguluyor. Küresel sera gazı emisyonlarının 2030 yılında 2010 yılına göre net olarak yüzde 45 azaltılması ve 2050 yılı itibariyle net olarak sıfırlanması gerekiyor. İklim değişikliğine karşı Türkiye de diğer ülkelerle birlikte aynı kaderi paylaşıyor. Ülkemizde gözlenen hava sıcaklıklarındaki hızlı değişmelere ek olarak, iklim modelleri gelecekte Türkiye ve bölgesindeki hava sıcaklıklarında önemli ve hızlı artışların olacağını gösteriyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Paris Anlaşması Onaylanmalı

Politikaların başarıya ulaşması için Paris Anlaşması’na taraf olmanın ve anlaşmanın gerekliliklerini yerine getirmenin aciliyet taşıdığının altını çizerek sözlerini sürdüren Özgül Erdemli Mutlu, “Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı acilen onaylaması gerekiyor. Türkiye’nin iklim hareketinde söz sahibi olması, ancak azaltım ve uyum alanında birbirini tamamlayan ulusal-yerel politikaların eş zamanlı gerçekleştirilmesi ile mümkün olacaktır” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.