30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Küresel Güneş ve Rüzgar Kapasitesi 1 TW’yi Aştı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Küresel güneş ve rüzgar enerjisi kurulu gücü 1 terevata ulaştı. İkinci teravatlık kapasitenin yüzde 50 daha az maliyetle gelecek 5 yıl içerisinde kurulması bekleniyor.

BloombergNEF’in araştırmasına göre, güneş ve rüzgar enerjisi kurulu kapasite 40 yıllık sürecin sonunda 2,3 trilyon dolarlık yatırımla 1 teravat sınırını geçti. Araştırma, bir sonraki 1 teravatlık kurulumun düşen maliyetlere bağlı olarak 1,23 trilyon dolarlık yatırımla 2023’e kadar gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

BloombergNEF’in Londra’daki analiz Müdürü Albert Cheung, konuya ilişkin, “Bir terravatt sınırını geçmek, rüzgar ve güneş endüstrileri için muazzam bir başarıdır, ancak bizim bildiğimiz kadarıyla bu sadece bir başlangıç. Rüzgar ve güneş, maliyet üstünlüğü için savaşı kazanıyor, bu yüzden bu dönüm noktası sadece ilklerden biri olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“İkinci ve üçüncü devirlere girdiğimizde enerji depolama çok daha önemli olacak” diyen Cheung, “Şuanda çok fazla yatırım ve yenilik görüyoruz.” dedi.

Dünya, 2016 yılında toplam 6,2 teravat kurulu güce sahipti ve bunun 1 teravatlık kısmını Çin’deki kömür santralleri oluşturuyordu.

Tüm kilometre taşları gibi, 1 terrawatt’a ulaşmak, yenilenebilir enerjilerin dünya enerji sistemine ne kadar katkı sağlayacağı hakkındaki tartışmanın yüzeyini çizen önemli bir işaret.

Yüzde 90’ından fazlası son 10 yılda kurulan bu kapasite, Almanya’nın 2000’li yıllarında başında yatırımcı ve bankalar için hayata geçirdiği teşviklerin etkilerini yansıtıyor.

İlk teravatlık kurulumun yüzde 54’ünü rüzgar yaptı ancak güneşin 2020’nin başlarında rüzgarı aşması bekleniyor.

Dünyadaki güneş enerjisi kapasitesinin yüzde 34’ünü elinde bulunduran Çin, son 5 yılda güneş enerjisinin kurulmasına öncülük etti ve her iki güç kaynağı için de dünyanın en büyük pazarı olmaya devam edecek. Ülkedeki rüzgar ve güneş enerjisi kaynaklarının kapasitesi 2050 yılına kadar 1,1 teravata ulaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.