30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Küresel Güneş Enerjisi Yatırımları Azaldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Küresel güneş enerjisi yatırımları, 2018’in ilk yarısında yüzde 19’luk düşüşle 71,6 milyar dolara geriledi. Rüzgar enerjisi yatırımları ise yüzde 33’lük artışla 57,2 milyar dolar oldu.

Araştırma kuruluşu Bloomberg NEF’e göre, ocak-hazirna döneminde dünyadaki toplam temiz enerji yatırımları geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 1 düşüşle 138,2 milyar dolar oldu. Yılın ikinci çeyreğinde ise yüzde 8 oranında artarak 76,7 milyar dolara ulaştı.

Güneş enerjisi projelerine yapılan küresel yatırım Çin’deki sübvansiyon kesintileri ve ekipman maliyetlerinin düşmesine bağlı olarak 2018’in ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında düşerek 71,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Buna karşılık rüzgar enerjisi yatırımları ise yüzde 33’lük artışla 57,2 milyar dolara yükseldi.

Güneş enerjisindeki bu trendin yılın ikinci yarısında hızlanması bekleniyor. Çin hükümeti 1 Haziran’da yeni güneş enerjisi tesislerine uygulanan sübvansiyonları kısıtlayan bir politika belgesi yayınladı.

BNEF’de Asya-Pasifik’in Başkanı Justin Wu, konuya ilişkin, “2017’de Çin’deki 53 GW’lık rekora kıyasla bu yıl yatırımlarda keskin düşüşler olmasını bekliyoruz.” dedi.

2018’in ilk yarısında rüzgar enerjisi yatırımındaki sıçrama, ABD’den Tayvan’a ve Hindistan’dan Hollanda’ya ve Norveç’e kadar geniş bir proje finansmanı akışı sayesinde gerçekleşti. Hollanda sularında inşa edilecek 731,5 megavatlık “Borssele 3 and 4” açık deniz rüzgar çiftliği için 1,5 milyar dolar, Teksas’taki 478 megavatlık “Hale County” kara rüzgar projesine 1 milyar dolar ve 120 megavatlık “Formosa 1 Miaoli” projesi 627 milyon dolarlık finansmanı içeriyor.

Ayrıca, rüzgardan ayrı olarak, enerji sektöründeki akıllı teknolojilerdeki uzman şirketler tarafından yapılan kaynak artırımı, yıllık bazda yüzde 64 artışla 5,2 milyar dolara ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.