30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Küresel Enerji Verimliliği Yatırımları Arttı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel enerji verimliliği yatırımlarının 2017’de yüzde 3 oranında arttığını açıkladı.

IEA 2018 Yatırım Raporu’na göre, son yıllarda güçlü bir şekilde büyüyen enerji verimliliği yatırımları, 2017 yılında dünya genelinde enerji yatırımındaki genel düşüş eğiliminden göreceli olarak zayıf kaldı.

Ulaştırma ve sanayi sektörleri genelinde enerji verimliliğine yapılan küresel yatırım 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 3’lük artışla 236 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Artış, büyük ölçüde, ısıtma, soğutma ve aydınlatma yatırımlarından kaynaklanırken, endüstriyel enerji verimliliği harcamaları bir miktar azaldı.

En yüksek yatırım, verimli ısıtma, soğutma ve aydınlatma sistemlerinin daha fazla kurulmasıyla büyümenin sürdürüldüğü yapı sektöründen geldi. Sektördeki harcamalar 2017’de yüzde 3 büyüyerek 140 milyar dolar olurken, toplamın 59’unu oluşturdu.

Bina zarflarının enerji verimliliğindeki gelişmeler binalardaki harcamaların en büyük bileşeni iken, zarflarda harcamalar 2017 yılında yüzde 3 düşüşle 67 milyar dolara geriledi. Bu düşüş, ısıtma ve havalandırmadaki enerji verimliliği harcamalarındaki yüzde 17’lik artış ve enerji verimli aydınlatmada yüzde 14’lük artışla dengelendi.

Küresel Enerji Verimliliği Yatırımları, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.