30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Küresel Enerji Verimliliği Yatırımları 335 Milyar Dolara Ulaştı”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ”Verimli Buluşmalar” ın 2. si EPİAŞ- Enerji Piyasaları İşletme A. Ş.’nin Konferans Salonunda gerçekleşti. Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın konuşmasında, dünyada enerji verimliliği alanında yapılan yatırımların 335 milyar dolara ulaştığını, Türkiye’nin bu pastadan daha fazla pay alması gerektiğini ifade etti.

Enerji Verimliliği Derneği’nin enerji kullanan her kesimde verimlilik bilinci oluşturmak amacıyla başlattığı ”Verimli Buluşmalar” ın 2. si EPİAŞ- Enerji Piyasaları İşletme A. Ş.’nin Konferans Salonunda gerçekleşti. “Verimli Buluşmalar” toplantısının ikincisinin konuğu Socar Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte oldu.

EPİAŞ Genel Müdürü Sn. Ahmet Türkoğlu’ nun ve Enerji Verimliliği Derneği Başkanı’nın açılış konuşmalardan sonra SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Sn. Murat LeCompte, ” Küresel Enerji Trendleri ve SOCAR’ın Türkiye’deki Yatırımları” hakkında bir sunum yaptı.

“Verimli Buluşmalar” toplantı dizisinin ikincisinin açılış konuşmasını yapan Kalsın, “Enerji Bakanlığı, EPDK ve özel sektörle birlikte Enerji Verimliliği Endeksi oluşturmak için çalışma başlattık. Bu endeksle başta sanayi olmak üzere yoğun enerji tüketen sektörleri verimliliğe teşvik etmeyi hedefliyoruz.” diye belirtti.

Dünyada enerji yatırımlarının büyüklüğünün 1 trilyon doları geçtiğini, bu rakamın 335 milyar dolarını enerji verimliliğinin oluşturduğu belirten Murat Kalsın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülke olarak bu rakamdan daha çok pay almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Enerji Verimliliği Derneği olarak, Enerji Bakanlığı ve EPDK ile ‘Enerji Verimliliği Endeksi’ oluşturma çalışmalarına başladık. Bu endeksle tüm sektörlerin verimlilikte geldiği noktanın ölçüleceğini, bu çalışmaların maliyetleri ne kadar azalttığının ve cari açığa ne kadar olumlu katkı yaptığının görülebilecek.

Diğer yandan da sanayimizi ve diğer sektörleri verimlilik konusunda teşvik etmiş olacağız” dedi. Socar Türkiye’nin son dönemde yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin enerji arzına önemli bir katkı sunduğunu söyleyen Kalsın, “Bir yandan enerji yatırımı yapıp bir yandan da enerji verimliliği konusunda örnek çalışmalar sergiledikleri için Socar Türkiye’ye teşekkür ediyoruz.”

Verimli Buluşmalar kapsamında bir sunum yapan SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, Socar’ın Türkiye’deki mevcut yatırımları ve gelecek planlarını anlattı. Yoğun enerji tüketen bir alanda faaliyet gösterdiklerini belirten LeCompte, ” Petkim’de sürdürdüğümüz ‘Petkim Benim’ adlı projemiz kapsamında çalışanlarımızın önerdiği projeler sayesinde 100 milyon liralık bir tasarruf sağladık, bu rakamın çok önemli bir bölümünü enerji oluşturuyor.” diye aktardı.

LeCompte, Socar’ın 2008 yılında Petkim’in özelleştirilmesiyle Türkiye girdiğini, bugün gelinen noktada ise enerjinin birçok alanında faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Socar Türkiye’nin enerji sektöründe olmasının yanı sıra ciddi bir enerji tüketicisi de olduğunu belirten LeCompte, grup olarak enerji maliyetini düşürmek amacıyla çok önemli çalışmalar yaptıklarını da ifade etti.

Petkim bünyesinde “Petkim Benim” adlı bir proje yürüttüklerini belirten LeCompte, ” Proje kapsamında 1500 kişilik mavi ve beyaz yakalı çalışanımız verimlilikle ilgili öneriler geliştiriyor. Hayata geçirilen öneriler sayesinde bugün 100 milyon liralık tasarruf sağlamış durumdayız. Bu tasarrufun çok önemli bir bölümü de enerji alanında. Ayrıca yeni taşındığımız genel müdürlük binamız da ‘yeşil bina’ unvanını taşıyor. Bir önceki merkezimize göre enerji maliyetlerimizde yüzde 50’lik bir düşüş sağladık.” diye bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.