30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Küresel Bataryalı Enerji Depolama Hattı 15 GW’a Ulaşıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – IHS Markit Uzman Analisti Julian Jansen, enerji depolamada batarya teknolojisi kullanımının rekor seviyelere ulaşacağını ifade etti. Jansen’ın araştırmalarına göre, enerji depolama projelerinin yüzde 78’ini Güney Kore, Birleşik Krallık, ABD, Avustralya ve Çin oluşturuyor.

IHS Markit Uzman Analisti Julian Jansen, enerji depolamada batarya teknolojisi kullanımının rekor seviyelere ulaşacağını ifade etti. Jansen’ın araştırmalarına göre, enerji depolama projelerinin yüzde 78’ini Güney Kore, Birleşik Krallık, ABD, Avustralya ve Çin oluşturuyor.

2018 yılında gözlenen enerji depolama yatırımlarına ilişkin Jansen, 2017 yılında geciken projelerin 2018’in ilk çeyreğinde 850 MW’lık kısmının tamamlandığı ve dördünce çeyreğe kadar proje sayısında azalmalarının yaşandığını belitiyor.

2019 yılında pompaj depolamalı hidroelektrik santrallerle (PHES) birlikte projelerin tamamlanmasına devam edildikçe 15,2 GW’a varan büyüme gerçekleştirilecek. Asya Pasifik, en güçlü enerji depolama boru hatlarına sahip olma özelliği ile göze çarpan en önemli bölge olarak ifade ediliyor.

2018 yılında NEC Energy Solutions, Nidec ve Tesla Energy devre aldıkları 1 MW’tan büyük enerji depolama tesisleri ile en fazla güce sahip olan üç şirket olarak yer alıyor. Narada, Tesla Energy, LG Chem ve Samsung SDI yaptıkları işbirlikleri ile toplam enerji depolama projelerinin %67’sinde yer alıyor.

2018 yılında enerji depolama ile ilgili diğer bir dikkat çekici durum ise Güney Kore’de 15’ten fazla batarya yangını meydana gelmesi oldu. Şuan 1250’den fazla bataryalı enerji depolama tesisi bulunan ülkedeki yangınların ardından yetkiler, tesislerdeki güvenlik önlemlerine karşı daha fazla tedbirli olmaya başladı.

Daha fazla bilgiye kaynak kısmını tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Kaynak: PV Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir