30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kullanım Süresi Bitmiş Güneş Panellerine Ne Olacak?

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Güneşten enerjimizi ürettik. Panelleri 25 yıl kadar kullandık ve panellerin ömürleri tükendi. Ya sonra? Cevabı yazımızda…

Dünya şu anda fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük bir güç geçişinin ortasında. Güneş panelleri son yıllarda yaygın olarak ana akım haline geldi. Yenilenebilir enerji iklim eylemi değişime öncülük ederken, teknolojideki gelişmeler bu çözümlerin daha uygun maliyetli, daha verimli ve her zamankinden daha uzun süreceğini bizlere gösteriyor.

Ama her ürün gibi güneş panellerinin de bir raf ömürleri var. Şu anda PV sistemlerine sahip milyonlarca ev, sayısız işletme, kamusal alan ve güneş enerjisi çiftliğine 25 yıl sonra ne olacak? Hurda yığınındaki büyük hacimli panellerin neden olduğu başka bir çevre kriziyle karşı karşıya kalacak mıyız?

Hem maddi hem manevi zarar…

Güneş paneli atıklarıyla ilgili sorunları 2040 ile 2050 arasında görmeye başlayacağız. Tahminlere göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tek kullanımlık su şişelerinin neden olduğu atık hacminin 30 katından fazla olan, ömrünü tamamlamış güneş panellerinden 60 milyon tondan fazla atık göreceğiz.

Sonra maliyet var: Bu ürünleri yapmak için kullanılan malzemelerin değeri 16 milyar ABD dolarının üzerinde. Toksik olan bazı bileşenleri de içeren paneller, çöp sahasına koymak tavsiye edilmez.

Güneş panelleri nelerden yapılır?

Burada bazı iyi haberler var. Bazı güneş panelleri silikon gofretlerden – AKA kumundan yapılır. Silikon toksik değildir ve tamamen geri dönüştürülebilir. Bu da bu bileşenin bir sorun olmayacağı anlamına gelir. Bu panellerin bir diğer büyük bileşeni camdır. Bu da oldukça geri dönüştürülebilir. Ayrıca demir ve alüminyum da tamamen yeniden kullanılabilir.

Bu paneller, zehirli olan ve kullanım ömrü dolan güneş panellerinden sızabilecek az miktarda kurşun, krom ve baryum bırakır. Günümüz tasarımlarının bileşenlerinin çoğu geri dönüştürülebilir. Bu harika bir haber. Bu zehirli unsurlar için stratejilerin uygulanması gerekecek Ancak sorun ilk korkulduğu kadar kötü değil.

Önümüzdeki yıllarda geri dönüşüm sürecinin daha kolay hale gelmesi ve daha uygun maliyetli olması gerekecek!

Son üretilen panellerde; polimerler, bakır, gümüş macunu ve yeniden kullanılabilen ve geri dönüştürülebilen diğer her türlü malzeme vardır. Şu anda tüm malzemelerin yaklaşık yüzde 90’ını tek bir panelde geri dönüştürebiliyoruz. Bu, hiçbir sorun olmadığı anlamına gelmez. Hala üzerinde çalışmamız gereken bazı şeyler var.

Tehlikeli maddeleri göz ardı etmemek önemli. Bunları basitçe çöplüklere atamayacağımız için gelecekte bunları atmak için güvenli yollar geliştirmemiz gerekecek. Geri dönüşümün maliyeti de bir sorundur. Bu da onları geri dönüştürmek yerine onları çöpe atacak bazı insanlar ve endüstriler olduğu anlamına gelir. Önümüzdeki yıllarda geri dönüşüm sürecinin daha kolay hale gelmesi ve daha uygun maliyetli olması gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.