30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Küba Hint Kredisiyle 50 MW’lık Rüzgar Çiftliği Kuracak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Küba, yenilenebilir enerji pazarını bir biyoelektrik santrali ve 50 MW’lık rüzgar santralinin inşasıyla genişletiyor. Söz konusu projeler, Hindistan’dan sağlanan kredi sayesinde hayata geçirilecek.

Küba devlet haber ajansı Prensa Latina, uluslararası finans anlaşmasının Küba Enerji ve Madenler Bakanı Raul Garcia Barriero’nun katılımıyla Hindistan’da düzenlenen Solar Alliance International’ta (ISA) açıklandığını duyurdu.

Prensa Latina’ya göre, Küba’nın 116 MW’lık güneş enerjisi kapasitesi bulunuyor ve şu anda 65 MW’lık bir alan inşa ediliyor.

Temiz güç kullanımını 2030 yılına kadar yüzde 24 oranında artırmayı hedefleyen ülkede, şimdiden 101 MW’lık rüzgar çiftlikleri bulunuyor.

Hindistan’ın kredisi, Küba’nın mevcut enerji ağının ve altyapısının genişlemesini finanse etmeye yardımcı olacak. Planlanan biyoelektrik santral, batı Artemisa eyaletindeki 30 de Noviembre şeker fabrikasının yerine kurulacak. Rüzgar çiftliğinin ise Doğu Küba’da Holguin’de yapılması planlanıyor.

İlgili Konular

RES’lerde En Çok Tercih Edilen Türbin Markaları Belli Oldu

İlk Offshore YEKA Rüzgar Enerjisi İhalesi Gerçekleştirilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.