30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Krom Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yer kabuğunun doğal bileşenlerinden biri olan krom, 1797 yılında Fransız kimyager Louis-Nicolas Vauquelin tarafından keşfedilmiştir. Vauquelin, bir kurşun filizinin içinde kroma rastlamıştır. Krom, periyodik cetvelin IV-B grubunda yer alır. İçerdiği birçok mineralin renklerinden ötürü, adını Yunanca “Renk” anlamındaki “chroma” sözcüğünden almıştır.

Gümüş gibi parlak, metalik görünümlü, sert ama kolay kırılan krom; 1907 derecede eritilebilir, 2672 derecede kaynar. 118 element arasında 24. sırada yer alır. Simgesi ‘Cr’dir. Atom ağırlığı 51,996 şeklindedir.

Krom metalinin ekonomik olarak üretilebildiği tek mineral ise kromittir. Kromit (FeCr2O4) minerali ve krom yatakları ultrabazik kayaçlar içinde bulunur. Saf kromite ender rastlanır. Krom cevherinin kimyasal bileşimi sanayideki kullanım alanını belirler.

Nerelerde Kullanılır?

Krom, özellikle metalurji, kimya, refrakter (ateşe dayanıklı çeşitli malzemeler) ve döküm sanayiinde olmak üzere otomotiv, mutfak ve banyo metalleri gibi sektörlerde de kullanılmaktadır.

Metalurji sanayiinde krom cevherinin en önemli kullanım alanı paslanmaz çelik yapımında kullanılan ferrokrom üretimidir. Dünya krom üretiminin yaklaşık yüzde 95’i ferrokrom üretiminde kullanılmaktadır.

Ferrokrom, paslanmaz çelik metal ve silah sanayinin çok önemli bir maddesidir. Krom; çeliğe sertlik ile kırılma ve darbelere karşı direnç verir, aşınma ve oksitlenmeye karşı koruma sağlar.

Kromun çeşitli alaşımları mermi, denizaltı, gemi, uçak, top ve silahlarla ilgili destek sistemlerinde kullanılır. Estetik görünümü sayesinde, bu malzemenin son yıllarda otobüslerde ve tren vagonlarında, aydınlatma sistemlerinde, merdiven korkuluklarının yapımında ve petrol arama platformlarının yapımında kullanılmaktadır.

Kromun süper alaşımları ısıya dayanıklı, yüksek verimli türbin motorlarının yapımında kullanılmaktadır.

Krom kimyasalları paslanmayı önleyici özellikleri nedeniyle uçak ve gemi sanayiinde yaygın olarak; kimya endüstrisinde de sodyum bikromat, kromik asit ve boya hammaddesi yapımında kullanılmaktadır. Krom kimyasalları; metal kaplama, deri tabaklama, boya maddeleri (pigment), seramikler, parlatıcı gereçler, katalizör, boyalar, konserve kutulama (canning agents), su işleme,temizleme (water treatment), sondaj çamuru ve diğer birçok alanda tüketilir.

Refrakter özellikteki krom cevheri, çelik üretiminde yüksek fırınlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

5 yorum

 • bir dost dedi ki:

  very good thanks

 • zeynep beyza dedi ki:

  teşekkürler çok yadımcı oldu gerçekten

 • jimin's.forever dedi ki:

  Teşekkürler,hazırlayanın ellerine sağlık. 6. sınıf’ım,öğretmenim araştırma ödevi vermişti. Bu metin de bana çok yardımcı oldu. Tek kelimeyle:Mükemmel.:))))) (ha bir de aramızda army varsa lütfen yorumun cevapla kısmına basarak belirtsin. Army olanların sayısını görelim.)

 • Mehmet Olgun dedi ki:

  Krom saf haliyle uzaydan asteroit olarak gelmiş Dünya küresinin dış yüzeyinin 200km derinlik aralığına yerleşmiş suyun veya karbonatın oksijenini alarak gaz basıncı ile sulu çözelti olarak yüzeye çıkmış suyu buharlaştığında kristalleşip krom madenini oluşturmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.