30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


KPGM: Doğal Gaz İkinci Yakıt Kaynağı Olacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – KPMG’nin yayınladığı son petrol ve gaz analizinde, gelecek 20 yılda tüketimi yüzde 45 artacak olan doğal gaz, kömürü sollayarak ikinci yakıt kaynağı haline geleceği ifade edildi.

KPMG, her ay küresel piyasalardaki hareketler, makroekonomik koşullar, jeopolitik gelişmeler ve teknolojik yenilikleri ele alarak hazırladığı petrol ve gaz analizinin yeni sayısında, dünyada artan yenilenebilir enerji trendinin enerji sektörüne olası etkilerini inceledi.

“Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim dikkat çekici şekilde artacak.”

Uluslararası Enerji Kurumu’nun (IEA) geçtiğimiz aylarda yayınladığı son ‘Dünya Enerji Görünümü’ çalışmasının sonuçları ışığında, küresel enerji talebinde 2040 yılına kadar yüzde 30’luk bir artış olacağını hatırlatan KPMG, Asya başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki enerji talebinde görülen artışla birlikte, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin dikkat çekici şekilde artacağını vurguladı.

“Yenilenebilir enerji kaynaklarının payı 2040 yılında üçte bir düzeyinden üçte iki seviyesine çıkacak, petrol ve gaz taleplerinin artış gösterecek.”

Analizde; rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının maliyetlerinde gözle görülür bir düşüş yaşandığının, ayrıca çevresel endişelerle yenilenebilir enerjiye dönmek isteyen müşterilerin sayısında da artış olduğunun altı çizildi. IEA, bu gelişmeler ışığında yenilenebilir enerji kaynaklarının, toplam enerji karması içindeki payının 2040 yılında üçte bir düzeyinden üçte iki seviyesine çıkacağını öngörse de petrol ve gaz taleplerinin artış göstermesi bekleniyor.

“Kömür tüketimi %10, doğal gaz tüketimi %45 oranında artacak.”

Çalışmada kömür tüketiminin gelecek 20 yılda sabit kalma olasılığının yüksek olduğu, ancak petrol tüketiminin yüzde 10, doğalgaz tüketiminin ise yüzde 45 oranında artacağı tahminine yer verildi.

“Yakıt verimliliğindeki iyileştirmeler, elektrikli araç pazarında büyümeyi sağlayacak.”

KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen; petrol açısından düşünüldüğünde, binek araç kullanımının 2020 ortalarında zirve yaprak artış hızının yavaşlayacağı öngörüsüne karşılık, taşımacılık ve ulaşım ihtiyaçlarının artmaya devam edeceğini belirtti. Bilirgen, yakıt verimliliğindeki iyileştirmelerin, elektrikli araç pazarındaki büyümenin beraberinde getirdiği potansiyel yakıt tasarrufundan daha öte bir etki yaratacağını kaydetti.

“Günlük petrol kullanımı 3,5 milyon varilden fazla artış gösterecek, bu artış petrokimyasallardan kaynaklanacak.”

Araştırmada, petrol kullanımındaki artışın petrokimyasallardan kaynaklanacağı ve petrol kullanımının günlük 3,5 milyon varilden fazla bir artış göstereceği öngörüsünde bulunuldu. Doğalgaz tüketiminin gelecek 10 yılda kömürü geçeceği ve dünya çapında ikinci yakıt kaynağı olacağı belirtildi. Çin ve gelişmekte olan ülkelerden gelen talep artışıyla birlikte LNG ticaretinin 2040’a kadar ikiye katlanması bekleniyor.

“Çalışmalara karşın petrol ve gazın tüm dünya için vazgeçilmez enerji kaynakları olmaya devam edecek.”

İnceleme sonuçlarında, karbon emisyonlarını azaltma baskılarına karşın, arz güvenliğine ilişkin zorluklar ve yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut enerji şebekesine entegrasyonunun meydana getireceği sorunlar nedeniyle, petrol ve gazın tüm dünya için vazgeçilmez enerji kaynakları olmaya devam edeceği vurgulandı.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.