30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Koz: “Kevenirden Yılda 31,5 Milyon Ton Biyodizel Üretilebiliriz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Giresun Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bahadır Koz, son günlerde gündeme getirilen kenevir yetiştiriciliği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de tarım alanlarının yüzde 15’ine kenevir ekilmesi durumunda bu üründen yılda 31,5 milyon ton biyodizel üretilebileceğini söyledi.

Giresun Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bahadır Koz, son günlerde gündeme getirilen kenevir yetiştiriciliği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de tarım alanlarının yüzde 15’ine kenevir ekilmesi durumunda bu üründen yılda 31,5 milyon ton biyodizel üretilebileceğini söyledi.

Koz, çok sayıda gelişmiş ülkede üretilen kenevirin çeşitli sektörlerde kullanıldığını belirterek, dünyada “mucize bitki” olarak lanse edildiğini ifade etti. Türkiye’de ise bitkinin yetiştirilmesine 19 ilde ve sınırlı sayıda yetiştirilmesine izin verildiğini belirtti. Koz, Giresun’un bulunmadığını ancak en kısa zamanda yörenin de kapsam içine alınmasını istediklerini dile getirdi.

Koz, Türkiye için kenevirin öneminin büyük olduğunun altını çizerek, “Kenevir ilaç, kağıt, yakıt ve kumaş yapımında kullanılıyor. Otomotiv sektöründe de faydalanılan kenevir, petrol ve petrokimya ürünlerine önemli bir alternatif olması ile dikkati çekiyor.” dedi.

“Türkiye’de tarım alanlarının sadece yüzde 15’ine kenevir ekersek, bu üründen yılda 31,5 milyon ton biyodizel üretebiliriz.”

Tüm petrokimya ürünlerinin, yenilenebilir olarak kenevir kullanılarak daha ucuza üretilebildiğini aktaran Koz, “2017 verilerine göre ülkemizin yıllık petrol tüketimi 30 milyon tonu aşkın. Türkiye’de tarım alanlarının sadece yüzde 15’ine kenevir ekersek, bu üründen yılda 31,5 milyon ton biyodizel üretebiliriz. Bu da demek oluyor ki kenevirden, yıllık tükettiğimiz petrol kadar hatta daha fazla biyodizel üreterek ülkemizin bu alandaki ihtiyacını karşılayabiliriz.” diye belirtti.

“Ağaçtan üretilen kağıdın üç, kenevirden üretilen kağıdın ise sekiz kez yeniden değerlendirilebilir.

Koz, kenevirin kağıt sanayisinde de yoğun olarak kullanıldığını, bu özelliği dolayısıyla büyük miktarlarda kağıt ithal eden Türkiye açısından çok önem taşıdığını söyledi. Ağaçtan üretilen kağıdın üç, kenevirden üretilen kağıdın ise sekiz kez yeniden değerlendirilebildiğini dile getiren Koz, “Bir dönüm kenevir tarlasından, yaklaşık dört dönümde yetişen ağaca eş kağıt çıkar. Bir ağaç yaklaşık 20 yılda yetişirken, kenevir ise dört ayda hasat ediliyor.” dedi.

Kenevir, sağlık açısından da faydalı…

Yapılan araştırmaların, kenevir yağının kansere karşı koruyucu özelliğini de ortaya çıkarttığını belirten Koz, şu değerlendirmede bulundu:

“İçeriğindeki omega-3 ve GLA yağ asidi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek beyin, akciğer ve meme kanserine iyi geldiği biliniyor. Özellikle akciğer kanserinin ilerlemesini yavaşlatıyor. Kalp sağlığını koruyan kenevir yağı kötü kolesterolü düşürüyor, iyi kolesterolü ise yükseltiyor. Kenevir yağında potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor gibi birçok mineral bulunuyor. Hormonların dengelenmesini sağlayan yağ, özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için de faydalıdır.”

Hem üniversite hem de merkez olarak kenevir üretiminin yaygınlaşmasına katkı sağlamak için proje geliştirmeye başladıklarını anlatan Koz, kenevirle ilgili çalışma yapacak araştırma merkezi kurulması, ayrıca ‘Kenevir Eksperliği’ adı altında iki yıllık program açılmasına ilişkin projeler üzerinde çalıştıklarını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.