30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kosovalı Heyete Atık Yönetimi ve Enerji Verimliliği Anlatıldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) –  Kosova Belediye Başkanları ve uzmanlardan oluşan Kosova Belediyeler Birliği (KBB) heyeti 24-25 Haziran 2019 tarihleri arasında atık yönetimi ve enerji verimliliği hakkında bilgi edinmek ve yapılan uygulamaları yerinde görmek üzere İstanbul’a geldi.

Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) tarafından desteklenen gezi kapsamında Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Bağcılar Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi ve Pendik Belediyesi ile Özyeğin Üniversitesi, İSTAÇ Atık Bertaraf Sahası ve belediyelerin atık tesislerine ziyarette bulunuldu.

Kosova Heyeti, ilk ziyaretini MBB’ye gerçekleştirdi. MBB’nin kurumsal yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgi veren MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, program süresince Türkiye belediyelerinin Kosova belediyeleri ile atık yönetimi ve enerji tasarrufu konularındaki deneyimlerini paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti. Ardından Kosova heyeti adına konuşan Kosova Belediyeler Birliği Başkanı Agim Veliu, MBB’ye misafirperverliği ve gezinin planlanması için yardımlarından dolayı teşekkür plaketi sundu.

Kosova Belediyeler Birliği heyeti

“İnsanların ihtiyaçları dünyanın neresinde olursa olsun aynıdır.”

Heyet ardından Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’yı makamında ziyaret etti. Konuşmasında Kosova ile kardeşlik bağları olduğu vurgusu yapan Çağırıcı, “Zaman ve mekan değişebilir. İnsanların ihtiyaçları dünyanın neresinde olursa olsun aynıdır. O yüzden yapılan hizmetlerin birbirleriyle kıyaslanması adına bu tür bilgi paylaşımlarını önemsiyoruz.” dedi. Başkanla görüşen heyet, ardından Bağcılar Belediyesi’ne bağlı Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’ni ziyaret etti.

Akıllı ve yeşil bina özellikleriyle  Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu binası hakkında bilgi verildi…

Gezinin öğleden sonraki kısmında, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Kosova heyetini makamında ağırladı. Küçükcekmece Belediyesi ve Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu binası olan Küçükçekmece belediye binası hakkında bilgi veren Çebi, “ Belediye binamız 5 yıllık bir bina. Akıllı, yeşil bir bina. Ülkemizde bu alanda ödüllü tek bina olma özelliğine sahip. Kendi enerjisini kendisi üretiyor ve izolasyon, ısı yalıtımı, ışık kullanımı, enerji üretimi ile ilgili ciddi bir altyapıya dayanıyor. Bina, çevreye duyarlılığı, doğal kaynakların akıllıca kullanımı ve yeşil çatı özellikleri ile dikkat çekiyor.” dedi. Ardından heyet, belediyenin teknik ekibi eşliğinde binayı gezdi.

“Enerji tasarruflu binaların inşasının normal binaların inşasından daha pahalı olmadığını gösterdik.”

Gezinin ikinci gününde ilk olarak, Özyeğin Üniversitesi’ne bağlı Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) ziyaret edildi. Merkezde uzman araştırmacı olarak görev yapan Yüksek Mimar Yasemin Somuncu, Özyeğin Üniversitesi’nde ‘sıfır enerji’ vizyonuyla inşa ettikleri kampüs binası hakkında sunum yaptı. Somuncu “Toplumda şöyle bir algı oluştu, enerji tasarruflu binaların inşası normal binaların inşasından daha pahalı olur. Biz bunun böyle olmadığını gösterdik.” dedi.

Heyet daha sonra İstanbul Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş’a (İSTAÇ) bağlı Kömürcüoda Atık Bertaraf Sahası’nı gezdi.

“Geri dönüşümde konusunda kar değil, çevreci bir anlayışla hareket ediyoruz.”

Gezinin son bölümünde, heyet Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’i ziyaret etti. Heyeti ağırlamaktan dolayı memnuniyetlerini dile getiren Cin, Pendik Belediyesi’nin atık yönetimi ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Ayda yaklaşık 1.800 ton ambalaj atığı toplanarak ayrıştırılıp geri dönüşüme kazandırılıyor. Bu konuda kar değil, çevreci bir anlayışla hareket ediyoruz.” dedi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.